لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

مرگ یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در زندان اوین تایید شد


دو نماینده مجلس، مرگ یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر را در زندان اوین تایید کردند.

«طیبه سیاوشی» روز دوشنبه ۱۸ دی به خبرگزاری ایلنا گفت که در پی انتشار خبر مرگ یک جوان ۲۲ ساله در زندان موضوع را از مراجع قضایی و امنیتی پیگیری کرد که به او اعلام شد این جوان در زندان خودکشی کرده است.

به گفته او، نیروی انتظامی این جوان را در ناآرامی‌های اخیر تهران بازداشت کرده و تحویل دستگاه قضایی داده بود.

«محمود صادقی» دیگر نماینده تهران نیز به یکی از وبسایت‌های خبری گفت: «متاسفانه خبر مرگ سینا قنبری، جوان ۲۲ ساله در زندان صحت دارد.

او در توئیتر خود نوشت که مرگ یکی از معترضان بازداشت شده تایید شده است. او به دستگاه قضایی و دولت نسبت به بوجود آمدن «کهریزکی دیگر» هشدار داد.

ساعتی بعد، مدیر کل زندان‌های استان تهران در گفت و گو با ایسنا مدعی شد که سینا قنبری شنبه شب در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق آویز، و خودکشی کرد.

یکی دیگر از بازداشت شدگان که سرنوشت آن پس از چند روز همچنان مبهم است، اشکان آبسواران، جوان ۲۰ ساله‌ای است که گفته می‌شود ناپدید شده است. به گفته خانواده این جوان، او روز ۱۴ دی با تلفن خود اطلاع داده که بازداشت شده است اما پس از مراجعه مادرش به زندان اوین به او گفته شده که فرزندش ناپدید شده است.

در پی بازداشت گسترده معترضان در تهران و برخی از شهرها، نگرانی‌ها از وقوع حوادثی نظیر آنچه سال ۸۸ در کهریزک رخ داد، بالا گرفت.

در اعتراضات سال ۸۸ تعدادی از بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند که پس از مدتی اعلام شد چهار نفر در این بازداشتگاه به دلیل شرایط نگهداری نامناسب و ضرب و جرح ماموران کشته شده‌اند. این بازداشتگاه به دستور رهبر جمهوری اسلامی بسته شد و چند سال بعد سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران و قاضی حداد به دلیل نقش داشتن در فرستادن بازداشت شدگان آن به آن محل، از قضاوت محروم شدند.

حال محمود صادقی نماینده مجلس اعلام کرده است که نسبت به وقوع یک کهریزک دیگر در پی اعتراضات اخیر، به مسئولان هشدار داده است.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

بیش از یک هفته اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شد و بیش از ۲۰ کشته و حدود ۱۷۰۰ بازداشتی برجای گذاشت. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

یکی از فیلم های تجمع روز هفتم| ۱۳دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG