لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۲

پنس در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا: میخواهیم شاهد دستیابی ایرانیان به آزادی و دموکراسی باشیم


مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در گفتگوی اختصاصی «گرتا فن ساسترن» از صدای آمریکا
مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در گفتگوی اختصاصی «گرتا فن ساسترن» از صدای آمریکا

معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا، گفت پرزیدنت ترامپ و او امیدوارند که شاهد دستیابی مردم ایران به آزادی و آینده ای دموکراتیک باشند.

مایک پنس روز چهارشنبه ۱۳ دی در گفتگوی اختصاصی با «گرتا فن ساسترن» از صدای آمریکا گفت من امیدوارم مردم ایران متوجه بشوند که آمریکا و مردم این کشور دوستان آنها هستند. ما میخواهیم شاهد دستیابی آنها به آزادی و آینده ای دموکراتیک باشیم. ما میخواهیم آنها از حکومتی که به تهدید و ارعاب جهان ادامه می دهد فاصله بگیرند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا پیش از انتشار این گفتگو در توئیتر خود از آن خبر داد و چند نقل قول خود را منتشر کرد.

مایک پنس درباره این گفتگو نوشت: گفتگوی مستقیم با مردم ایران. امروز با گرتا فن ساسترن از صدای آمریکا مصاحبه کردم که برای ایران پخش خواهد شد. پیام پرزیدنت ترامپ و من واضح است: بر خلاف گذشته، این بار آمریکا در کنار معترضان شجاع ایران که برای آزادی زندگیشان را به خطر انداخته اند خواهد استاد.

آقای پنس افزود: من در مصاحبه ام با گرتا از صدای آمریکا از حمایت و تائید واضح پرزیدنت ترامپ از افزایش اعتراضات در شهرهای سراسر ایران که مطابق با نقش آمریکا به عنوان قهرمان آزادی در جهان است گفتم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا: می دانم تفاوت سکوت و ناکامی دولت قبلی در حمایت از آزادی و تمایل بی پروای پرزیدنت ترامپ برای ایستادن در کنار مردم شجاع ایران، به مردم معترض که در خیابان‌های شهرهای ایران هستند، امید می دهد.

مایک پنس: تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، مردم ایران تنها نیستند. مردم آمریکا هم کنار آنها ایستاده اند. و اگر آنها تنها با شجاعت به اعتقاد راسخشان در راه آینده ای آزاد و دموکراتیک ادامه دهند؛ آمریکا و تمام جهان کنار آنها خواهد بود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، مردم ایران تنها نیستند. مردم آمریکا هم کنار آنها ایستاده اند. و اگر آنها تنها با شجاعت به اعتقاد راسخشان در راه آینده ای آزاد و دموکراتیک ادامه دهند؛ آمریکا و تمام جهان کنار آنها خواهد بود.

دولت پرزیدنت ترامپ از دومین روز اعتراضات در ایران، همراهی خود را با مردم معترض ایران اعلام کرد.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG