لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

تحلیل ان‌پی‌آر: چه کسی پشت اعتراض گسترده در ایران است؟


تظاهرکنندگان خودرو پلیس را در خیابان ولی‌عصر تهران واژگون کردند
تظاهرکنندگان خودرو پلیس را در خیابان ولی‌عصر تهران واژگون کردند

رادیوی سراسری و غیرانتفاعی «ان پی آر» آمریکا در مصاحبه با «رابین رایت»، کارشناس اندیشکده «ویلسون» و نویسنده مجله «نیویورکر» می‌پرسد: پشت اعتراضات مرگبار در ایران چه کسانی قرار دارند؟ رابین رایت می‌گوید تظاهرات رهبر ندارد ولی می‌تواند به برخورد حکومت با مردم منجر شود.

در حالیکه شش روز از اعتراض گسترده در ایران می گذرد، رادیوی سراسری و غیرانتفاعی «ان پی آر» آمریکا در مصاحبه با «رابین رایت» نویسنده ارشد هفته‌نامه پرتیراژ «نیویورکر» می‌پرسد پشت اعتراضات مرگبار در ایران چه کسانی قرار دارند.

رابین رایت می‌گوید تظاهرات رهبر ندارد ولی می‌تواند به برخورد حکومت با مردم منجر شود.

رابین رایت، محقق اندیشکده «ویلسون»، به «الیشا چنگ» خبرنگار «ان پی ار» می‌گوید اعتراض‌های کنونی، رهبر مشخصی ندارد، و اگر تظاهرات به خشونت بیشتر کشیده شود، آنگاه شاهد رویاروئی حکومت ایران و مردم آن خواهیم بود.

ان پی آر می‌گوید آشکار است که نارضائی عمومی سراسر ایران را فراگرفته است و تنها از طریق رسانه‌های اجتماعی است که می‌توان به رویدادهای شهرهای جداگانه و پراکنده نظر انداخت.

رایت می‌گوید: جالب است که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، در سخنان خود در تلویزیون دولتی، وجود مشکلات را پذیرفت، ولی همچنین گفت که خشونت تحمل نخواهد شد، و خط مناقشه در همین جاست.

رابین رایت می‌گوید شعار «مرگ بر دیکتاتور» که در این روزها به گوش می‌رسد، در تظاهرات سال ۱۳۸۸ هم شنیده می‌شد، زیرا رهبر نتیجه انتخابات را تائید کرده بود، اما اعتراض این روزها، گسترده‌تر است، و بر سر مسائل اقتصادی شروع شد.

ایران کنونی ۳۰ درصد بیکار در میان جوانان کشور دارد، و قیمت برخی از ارزاق هفته گذشته ۴۰ درصد بالا رفت.

رابین رایت می‌گوید: آنچه با اعتراض به قیمت ارزاق در مشهد آغاز شد، سریعا به اعتراضی سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

او می‌گوید تظاهرات هم علیه آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر نظام، و کل سیستم حکومت مذهبی است، و هم علیه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، ولی برخلاف اعتراضات به نتیجه انتخابات در سال ۱۳۸۸که طی آن، نامزد بازنده در میان تظاهرکنندگان ظاهر شد و آنها را حمایت کرد، تظاهرات روزهای اخیر در ایران، فاقد رهبری مشخص است.

رابین رایت، خبرنگار سابق نیویورک تایمز در ایران، و مولف چندین کتاب تحقیقی در باره ایران امروز، می‌گوید تظاهرات کنونی آشکارا خطری واقعی برای کل رژیم در بر دارد، چون از یکسو شمار تظاهرات بسیار است و از سوی دیگر، نیروهای امنیتی برای سرکوب آن‌ها، فراخوانده شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG