لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

تعداد کشته‌های اعتراضات در ایران ۱۵ نفر رسید؛ ۱۳ کشته در روز یکشنبه


نیروهای پلیس در کرمانشاه برای برخورد با معترضان در کرمانشاه
نیروهای پلیس در کرمانشاه برای برخورد با معترضان در کرمانشاه

یک روز پس از تجمع‌های اعتراضی روز یکشنبه، تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که اعتراضات در این روز ۱۳ کشته در مناطق مختلف ایران به جای گذاشته است.

شبکه خبر تلویزیون ایران روز دوشنبه ۱۱ دی ضمن اعلام این خبر، کشته‌ها را مربوط به شهرهای تویسرکان، دورود، ایذه و شاهین شهر عنوان کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز ضمن انتشار همین خبر تلویزیون دولتی ایران، نوشت که برخی مقامات اعلام کردند تعدادی از افراد مسلح در یکی از شهرها قصد داشتند یکی از پاسگاههای پلیس را تصرف کنند که نیروهای امنیتی با آنها درگیر شدند.

در همین رابطه، ماشااله نعمتی، فرماندار شهرستان دورود استان لرستان از کشته شدن دو نفر در حوادث روز یکشنبه در این شهر خبر داد. او به رسانه‌های داخلی ایران گفت که در جریان تجمع‌های اعتراضی روز یکشنبه یکی از ماشین‌های آتش‌نشانی که برای خاموش کردن آتش یک بانک رفته بود، هنگام برگشت توسط معترضان به زور گرفته شد. به گفته او این خودرو سپس با یک مرد میانسال و یک پسر نوجوان برخورد کرد که هر دو کشته شدند.

هدایت الله خادمی نماینده شهرستان ایذه در استان خوزستان نیز به خبرگزاری ایلنا گفت که مردم شهرستان نیز مانند برخی از شهرهای دیگر روز یکشنبه در اعتراض به مشکلات اقتصادی دست به تجمع زدند که متاسفانه منجر به کشته شدن دو نفر و مجروح شدن تعدادی در این شهرستان شد.

او اضافه کرد که هنوز مشخص نیست که تیراندازی از سوی ماموران صورت گرفته یا معترضان چرا که به گفته او برخی از ساکنان این شهر سلاح گرم در اختیار دارند. البته در ادامه فرماندار این شهر اعلام کرد که یکی از دو فردی که تیر خورده، زخمی شده است.

بر اساس گزارش تلویزیون، سه نفر هم در حوادث یکشنبه شب در شاهین شهر استان اصفهان کشته شدند.گزارش تکمیلی شبکه خبر تلویزیون ایران اضافه کرد که شش نفر نیز در تجمع های شهر تویسرکان استان همدان کشته شدند. ساعاتی بعد، سعید شاهرخی، معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان در گفت و گو با ایسنا از کشته شدن سه نفر در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های شهر تویسرکان خبر داد.

کشته شدن ۱۳ نفر در حوادث روز یکشنبه در حالیست که روز شنبه نیز دو نفر در اعتراضات شهر دورود کشته و شش نفر زخمی شده بودند. بدین ترتیب اعتراضات سراسری در ایران طی چهار روز روی هم رفته ۱۵ کشته و چندین زخمی به جای گذاشت.

حوادث روز یکشنبه در حالی رخ داد که در آن روز رئیس جمهوری ایران طی سخنانی وعده تلاش بیشتر دولت برای حل مشکلات اقتصادی مردم داد. با این حال، معترضان در شهرهای مختلف بدون توجه به این سخنان به تجمع‌ ادامه دادند.

در حالیکه رئیس جمهوری ایران پس از چهار روز، قصد داشت معترضان را آرام کند، سخنان او اثری بر روند اعتراضات نداشت و تجمعات مردم در چهارمین روز اعتراض‌ها ادامه یافت.

حسن روحانی در حالی روز یکشنبه دهم دی در جلسه هیات دولت درباره اعتراض‌های اخیر در ایران سخن گفت که سخنان او از تلویزیون رسمی ایران به طور ضبط شده و نه مستقیم، و با چند ساعت تاخیر پخش شد.

آقای روحانی در این سخنان بدون اشاره به برخورد خشن پلیس با مردم و کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان، اعتراض را حق مردم دانست اما تاکید کرد که نباید منجر به تخریب شود. او همچنین گفت که حل برخی مشکلات اقتصادی زمان می‌برد.

با این حال، نخستین واکنش رئیس جمهوری ایران به تحولات اخیر تاثیری در ادامه اعتراض‌ها نداشت و روز یکشنبه روند تجمع‌ها ادامه یافت.

ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از درگیری نیروهای پلیس با معترضان در شهرهای ایران بود.

تجمع غروب یکشنبه دهم دی در میدان فردوسی تهران و مناطق مختلف خیابان انقلاب به دخالت خودروهای آبپاش پلیس منجر شد. ویدئویی دیگر نشان داد که معترضان در خیابان ولی‌عصر تهران با پلیس درگیر شده و خودروی پلیس را واژگون شدند.

تصاویر دیگری از درگیری پلیس و حتی تیراندازی در شهر تویسرکان استان همدان حکایت داشت. خبرهایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی برای صدای آمریکا فرستاده اند همچنین از برخورد پلیس با تجمع معترضان در شهرهای اصفهان، شاهین شهر و شهررضا خبر می داد.

تصاویر ارسالی به صدای آمریکا همچنین برگزاری تجمع و راهپیمایی در شهر چابهار استان سیستان و بلوچستان را نشان می‌داد.

در این تصاویر، تجمع کنندگان شعار می‌دهند «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» و «ملت گدایی می‌کند، رهبر خدایی می‌کند».

تصاویر دیگری نشان می‌داد که معترضان یکشنبه در شهرهای سنندج، بهشهر، اراک و رشت نیز راهپیمایی کردند.

یک گردهمایی اعتراضی هم مقابل فرمانداری شهر مراغه در آذربایجان شرقی برگزار شده است.

روز یکشنبه با اوج گیری اعتراضات، پاول دوروف، مدیر پیام رسان تلگرام اعلام کرد که این اپلیکیشن از داخل ایران توسط دولت مسدود شده است. اندکی بعد، معاون وزیر کشور تایید کرد که دولت «ناچار شده به طور مقطعی دست به ایجاد محدودیت» برای تلگرام و اینستاگرام بزند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG