لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

ابراز همدردی شهبانو فرح پهلوی با قربانیان اعتراض‌های گسترده ایران


ملکه سابق ایران در دومین واکنش به اعتراض‌های گسترده در ایران، در بیانیه جدیدی با قربانیان سرکوب اعتراضات ابراز همدردی کرد.

شهبانو فرح پهلوی در بیانیه خود گفته است، با دل نگرانی شاهد اتفاقات این روزها و اعتراض شما عزیزان هستم. با نهایت تاسف، در این واقعا ایرانیانی جان باختند، عده دیگری زخمی یا زندانی شدند. آیا درخواست مردمی رنجیده برای زندگی بهتر در مملکتی غنی، در خور چنین واکنشی از طرف گردانندگان آن است.

همسر آخرین شاه ایران، همچنین نوشت: اطمینان دارم اکثر ایرانیان چون من، با همه صدمه دیدگان و بازماندگان هم میهنانی که جان باختند، هم درد هستند.

این دومین موضع گیری شهبانو پهلوی درباره اعتراضات است. وی در پیام قبلی، ضمن انتقاد از جمهوری اسلامی ایران، گفت که نور بر تاریکی پیروز خواهد شد و ملت ایران بار دیگر بر سختی ها فائق می آیند.

از روز پنجشنبه تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران برگزار شده که در آن معترضان علیه جمهوری اسلامی شعار داده اند و همچنین از خاندان پهلوی به نیکی یاد کرده اند.

غیر از شهبانو فرح پهلوی، شاهزاده رضا پهلوی نیز در روزهای اخیر موضع گیری کرد. وی روز دوشنبه ۱۱ دی نوشت «فداکاری» معترضان ایرانی که هزینه هایی زیادی بر آنها تحمیل کرده، «شایسته ستایش ملی است».

شاهزاده پهلوی روز ۹ دی هم ضمن اعلام اینکه رژیم فعلی ایران را اصلاح‌پذیر نمی داند، گفت وجود این رژیم خسارات جبران ناپذیری به ایرانیان وارد کرده است.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

اعترا‌ض‌های گسترده در ایران در تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG