لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

پیامی که تهران نشنید؛ رهبران ایران دشمنان خارجی را مسئول اعتراض‌های اخیر دانستند


پس از گذشت شش روز از اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر، رهبران جمهوری اسلامی دشمنان را مسئول گسترش اعتراضات دانستند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه شنبه ۱۲ دی در نخستین واکنش به اعتراض‌های اخیر در این کشور، «دشمنان» را مسئول این اعتراض‌ها دانست. او گفت: «در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگون در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند.»

رهبر ایران افزود درباره این وقایع حرف‌هایی دارد که بعدا مطرح خواهد کرد.

در حالی رهبر جمهوری اسلامی ایران از دشمن گفته که مقام های ارشد آمریکایی در این چند روز تاکید کرده اند که این تجمع ها در ایران، ناشی از اشتباهات جمهوری اسلامی در سیاست های داخلی و خارجی خود است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته که ایران به جای پرداختن به مردم خود، از گروه های تروریستی حمایت می کند.

غیر از رهبر، سایر مقام های ایران هم از دشمن می گویند. از جمله، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز عربستان و چند کشور دیگر را به تحریک معترضان از طریق اینترنت متهم کرد و گفت که آنچه در فضای اینترنت درباره ایران در جریان است «جنگ نیابتی» علیه ایران است.

او با بیان اینکه هشتگ‌های مربوط به وضعیت ایران در کشورهایی چون عربستان سعودی، اسرائیل، آمریکا و انگلیس ساخته شده، عربستان را متهم کرد که سازمانی برای ایجاد ناآرامی در ایران راه اندازی کرده است. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تهدید کرد که جمهوری اسلامی پاسخ اقدامات عربستان را خواهد داد.

از سوی دیگر، محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز سه شنبه گفت که حوادث اخیر مربوط ریشه در جریانی در خارج از ایران دارد و از عربستان سعودی پول می‌گیرد.

روز دوشنبه، حسن روحانی نیز تلویحا تعدادی از معترضان را کسانی دانسته بود که از خارج دستور گرفتند.

دست کم ۹ کشته در حوادث دوشنبه شب

در همین حال، تلویزیون دولتی ایران از کشته شدن ۹ نفر در تجمع های اعتراضی روز دوشنبه خبر داد.

شبکه خبر تلویزیون ایران روز سه شنبه ۱۲ دی اعلام کرد در ناآرامی های روز دوشنبه یک نفر در خمینی شهر، شش نفر در قهدریجان و دو نفر در نجف آباد کشته شدند.

بنا به اعلام این رسانه، کشته ها در نجف آباد یک عضو بسیج و یک مامور نیروی انتظامی هستند. هیچ منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است.

روز دوشنبه نیز تلویزیون دولتی ایران و مقامات دولتی اخبار متفاوتی از کشته ها ارائه کردند. طبق آمار تلویزیون و گفته برخی مسئولان حدود ۱۵ نفر در این روز کشته شده بودند. با این حال مقام های محلی استان همدان تعداد کشته ها در شهر تویسرکان را سه نفر کمتر از تعدادی که تلویزیون اعلام کرده بود، دانستند.

با احتساب دو کشته در روز یکشنبه، دستم کم ۲۲ نفر تا این روز در اعتراضات اخیر ایران کشته شده اند.

همزمان، معاون فرماندار تهران نیز اعلام کرد که ۴۵۰ نفر در ناآرامی‌های روزهای اخیر پایتخت بازداشت شده‌اند. هنوز آمار دقیقی از بازداشت شدگان شهرهای دیگر منتشر نشده است.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در تهران، معترضان شعارهایی علیه حکومت سر داده اند:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

در تهران، حمله پلیس به مردم با واکنش آنها همراه شد:

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

اعتراض در شهرهای کوچکتر نیز ادامه یافته است:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG