لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

حمله به بانکها و مراکز دولتی در ادامه تجمع‌های اعتراضی شهرهای مختلف ایران


در ادامه تجمع‌های مردم در شهرهای مختلف ایران تصاویر ارسال شده برای صدای آمریکا حاکی از است که معترضان به تعدادی از مراکز دولتی و بانکها در برخی از شهرها حمله کرده‌اند.

یک ویدئوی فرستاده شده نشان می‌دهد که معترضان شامگاه شنبه نهم دی به یکی از ساختمان‌های شهرداری منطقه شش تهران حمله کرده و خساراتی به آن وارد کردند.

ویدئویی دیگر نیز نشان می‌دهد که به دفتر امام جمعه ملایر در استان همدان حمله شده است.

حمله به یکی از ادارات دادگستری کرج و حمله به دو بانک در زنجان از جمله دیگر اتفاقاتی است که در ویدئوهای فرستاده شده برای صدای آمریکا به چشم می‌خورد.

اعتراض‌های مردمی که از سه روز پیش در مشهد و چند شهر استان خراسان آغاز شد، در روزهای جمعه و شنبه دامنه گسترده تری گرفت و به شهرهای مختلف ایران کشیده شد.

روز شنبه در پی برگزاری راهپیمای حکومتی ۹ دی، تجمع‌های اعتراضی مردم نیز از سر گرفته شد که در برخی از شهرها به درگیری با پلیس و شلیک گاز اشک آور منجر شد.

روز شنبه همچنین خبرهای غیررسمی منتشر در شبکه‌های مجازی حاکی از آن بود که دست کم دو نفر در شهر درود استان لرستان بر اثر تیراندازی نیروهای بسیج کشته و تعدادی زخمی شده‌اند.

ویدئوهای ارسال شده به صدای آمریکا نشان می‌دهد که جمعی از دانشجویان و مردم در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف و همچنین میدان ولیعصر، شعارهایی در انتقاد از حکومت سر دادند.

در این تصاویر، معترضان شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «اصلاح‌طلب اصولگرا اینه تموم ماجرا»، «سیدعلی حیا کن مملکت رو رها کن»، «ارتش فدای ملت، ملت فدای ارتش» و «ما تماشاگر نمی‌خواهیم، به ما ملحق شوید» سر داده اند.

گزارش شاهدان عینی حکایت از برخورد با معترضان در غروب جمعه داشت. عکس و فیلم‌هایی از شلیک گاز اشک آور در مقابل سردر دانشگاه تهران برای متفرق کردن معترضان منتشر شده است.

گزارشها حاکی از آن است که در بیش از ۱۰ شهر ایران بجز تهران، از جمله شهرکرد، قم، کرمانشاه، اهواز، قزوین، آمل، ایذه، زنجان، ابهر و رشت تجمع های اعتراضی برگزار شده است.

در واکنش به اعتراض‌های گسترده در شهرهای ایران، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد آمریکا از مردم ایران حمایت می کند و از جمهوری اسلامی ایران خواست به حقوق ملت خود احترام بگذارد.

برخی اعضای ارشد کنگره آمریکا نیز در روز جمعه خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG