لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

اولیسیس گرانت


اولیسیس گرانت بین سالهای ۱۸۶۹تا ۱۸۷۷میلادی،ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دورانهمزمان با ۱۲۴۷تا ۱۲۵۵ خورشیدی و زمان سلطنت ناصر الدین شاه در ایران است. نخستین سفر شاه ایران به اروپا ازجمله وقایع مهم این دوران است.

اولیسیس گرانت ، هجدهمین رییس جمهوری آمریکا

در اواخر دوره ریاست جمهوری اندرو جانسون، ژنرال اولیسیس گرانت با وی اختلاف پیدا کرد و به جمهوری خواهان افراطی پیوست. ژنرال گرانت نماد پیروزی نیروهای دولتی در زمان جنگ داخلی بود و طبیعی ترین گزینه جمهوری خواهان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۶۸ به حساب می آمد.

زمانیکه ژنرال گرانت رییس جمهوری آمریکا شد، آمریکایی ها از آشفتگی اوضاع خسته شده بودند. ژنرال گرانت اصلاحاتی انجام نداد، او منتظر راهنمایی کنگره ماند و به نظر سر در گم می رسید.

گرانت در جنگ داخلی

اولیسیس گرانت بسال ۱۸۲۲ ( دراوهایو) بدنیا آمد. او فرزند یک دباغ اهل اوهایو بود، برخلاف میلش به مدرسه نظامی «وست پوینت» رفت و در سال ۱۸۴۳ فا رغ التحصیل شد.

گرانت در جنگ مکزیک تحت فرماندهی ژنرال زاخاری تایلور جنگید. وقتی جنگ داخلی آغاز شد، گرانت که در مغازه چرم فروشی پدرش در گالنای ایلینوی کار می کرد، به خدمت احضار شد و فرماندهی یک هنگ از داوطلبان متمرد رابه او سپردند. گرانت هنگ را منظم کرد و به درجه سرتیپ نیروهای داوطلب ارتقا یافت.

گرانت در جنگ داخلی آمریکا ازخود شهامت و لیاقت نشان داد. در یکی از جبهه های نبرد زمانیکه فرمانده ارتش کنفدراسیون از او خواست شرایط آتش بس را اعلام کند پاسخ داد: «هیچ شرطی به جز تسلیم فوری و بی قید و شرط پذیرفته نمی شود.» کنفدراسیونی ها تسلیم شدند و رئيس جمهوری لینکلن او را به عنوان سرلشکر نیروهای داوطلب منصوب کرد.

در جریان جنگ، گرانت از خود شایستگی نشان داد و در شکست کنفدراسیونی ها نقش مهمی داشت و در ماه مارس ۱۸۶۴ ژنرال ارشد ارتش شد.

گرانت در کاخ سفید

ژنرال گرانت در انتخابات سال ۱۸۶۸ بر رقیب دموکراتش، هوراشیو سیمور، پیروز شد و به عنوان هجدهمین رییس جمهوری آمریکا به کاخ سفید رفت.

در آن زمان جمعیت ایالات متحده ۳۹ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۴۴۹ نفر بود.

اولیسیس گرانت دولت راتقریبا همانطور اداره می کرد که ارتش را و تعدادی از ارتشی ها را به کاخ سفید آورد.

او مردی صادق و درستکار بود اما در زمان ریاست جمهوری از طرفدارانش هدایای گرانقیمتی دریافت می کرد. از آن بدتر، او بارها با جی گولد و جیمز فیسک که هر دو دلالان بازار بودند، دیده شده بود. زمانیکه گرانت از نقشه آنان برای انحصار بازار طلا با خبر شد به وزیر خزانه داری اجازه داد تا آن اندازه که لازم است طلا بفروشد و نقشه آنان را نقش برآب کرد.

دوره دوم ریاست جمهوری

جمهوری خواهان لیبرال اصلاح طلب، در مبارزات تبلیغاتی برای دومین دوره ریاست جمهوری، به گرانت حمله می کردند. گرانت نیز آنها را مردانی تهی مغز و کوته فکر می نامید. ژنرال گرانت در انتخابات سال ۱۸۷۲ با کسب اکثریت قابل توجهی از آرا، پیروز شد.

اولیسیس گرانت در دوران بازنشستگی در یک شرکت تجاری شریک شد که کار آن به ورشکستگی کشید. کمی بعد گرانت دریافت که به سرطان حنجره مبتلا شده و شروع به نوشتن خاطراتش کرد تا با پولی که از فروش خاطراتش بدست می آورد بدهی هایش را بپردازد و چیزی هم برای خانواده اش باقی بگذارد.

اولیسیس گرانت در حالیکه با مرگ دست و پنجه نرم می کرد خاطراتش را نوشت، که در نهایت ۴۵۰ هزار دلار بابت آن دریافت کرد.

اولیسیس گرانت روز ۲۳ ژوییه سال ۱۸۸۵، اندک زمانی پس از آنکه آخرین صفحه خاطراتش را نوشت، درگذشت.

XS
SM
MD
LG