لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

جان تایلور


جان تایلور بین سالهای ۱۸۴۱ تا ۱۸۴۵ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دوران همزمان با ۱۲۲۰ تا ۱۲۲۳خورشیدی و سلطنت محمد شاه قاجار بر ایران است.

جان تایلور، دهمین رییس جمهوری آمریکا

جان تایلور سال ۱۷۹۰ در ویرجینیا بدنیا آمد. در کالج ویلیام و مری حقوق خواند وپس از آن به کار وکالت مشغول شد.

جان تایلور نخستین معاون رییس جمهوری بود که در پی مرگ رییس جمهور به ریاست جمهوری رسید.

عالیجناب تصادفی

جان تایلور عضو حزب دموکرات-جمهوری خواه در کنگره آمریکا به عنوان نماینده و سپس به عنوان سناتور حضور داشت، اومدتی نیز فرماندار ویرجینیا بود. زمانیکه ویلیام هنری هریسون از سوی حزب نوبنیاد ویگ برای احراز مقام ریاست جمهوری نامزد شد، جان تایلور را برای معاونت او در نظر گرفتند. هریسون در انتخابات پیروز شد اما دوره ریاست جمهوری او یک ماه بیشتر دوام نداشت زیرا بر اثر ابتلا به بیماری سینه پهلو درگذشت.

در قانون اساسی آمریکا پیش بینی شده که در صورت برکناری، مرگ، کناره گیری، یا شرایطی که رییس جمهوری دیگر نتواند وظایف خود را انجام دهد، معاون او جایش را می گیرد. این مکانیسم در ماده دو قانون اساسی، بند ۶ و مواد ۱۲ ،۲۰ و ۲۵ متمم قانون اساسی آمریکا منعکس شده است.

ریاست جمهوری جان تایلور مورد تایید سنا قرار گرفت، با وجود این مخالفانش هرگز او را کاملا به عنوان رییس جمهوری نپذیرفتند و جان تایلور را «عالیجناب تصادفی» نامیدند.

لقب «عالیجناب تصادفی» درحقیقت به وقایعی که منجر به نامزدی تایلور به عنوان معاون رییس جمهوری، مرگ هریسون و درپی آن رسیدن او به مقام ریاست جمهوری شد، اشاره داشت.

زمانیکه جان تایلور رییس جمهوری آمریکا شد جمعیت ایالات متحده ۱۷ میلیون و ۶۹ هزار و ۴۵۳ نفر بود.

دوران ریاست جمهوری

جان تایلور در آغاز دوره رییس جمهوری اش لایحه ای مربوط به بانکداری ملی را که حزب ویگ پشتیبان آن بود وتو کرد. حزب ویگ نیز در واکنش او را رسما از حزب اخراج کرد و تمامی اعضای کابینه تایلور به جز دانیل وبستر (وزیر امور خارجه) استعفا دادند.

جان تایلور سپس تمامی اعضای کابینه اش را از محافظه کاران جنوبی انتخاب کرد. محافظه کاران جنوب کسانی بودند که بعدها به حزب دموکرات پیوستند. اهداف این گروه حفظ حقوق ایالتی، محافظت از منافع صاحبان مزارع بزرگ و نهادینه کردن برده داری بود.

حزب ویگ نیز نماینده شمالیها وحافظ منافع کشاورزان شمال شد.

از دیگر وقایع قابل توجه دوران تایلور، امضای معاهده ای میان چین و ایالات متحده آمریکا بود که راهگشای آمریکا به سوی خاور دور شد.

روزهای پس از ریاست جمهوری

جان تایلور به ویرجینیا بازگشت تا دوران بازنشستگی اش را با مزرعه داری سپری کند.

درآستانه جنگ داخلی آمریکا و زمانیکه اولین ایالت جنوبی اعلام جدایی کرد تایلور ریاست کنفرانس صلح ویرجینیا را که در فوریه سال ۱۸۶۱ در واشنگتن دی سی برگزارشد بر عهده گرفت.

جان تایلور در سال ۱۸۶۲ درگذشت.

XS
SM
MD
LG