لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

گرور کلیولند


گرور کلیولند دو دوره غیر متوالی ریاست جمهوری آمریکا را برعهده داشت نخستین دوره ریاست جمهوری کلیولند بین سالهای ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۹ میلادی بود.

این دوران همزمان با ۱۲۶۳ تا ۱۲۶۷خورشیدی و دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجاردر ایران است.

گرور کلیولند، بیست و دومین رییس جمهوری آمریکا

گرور کلیولند، اولین رییس جمهوری دموکراتی بود که پس از جنگ داخلی آمریکا انتخاب شد. کلیولند همچنین یگانه رییس جمهوری است که دو دوره غیرمتوالی رییس جمهوری آمریکا بوده است.

جوانی

گرور کلیولند سال ۱۸۳۷ در نیوجرسی بدنیا آمد. او یکی از نه فرزند یک کشیش کلیسای مشایخی پروتستان (پرسبیترين) بود. گرور کودکی اش را در منطقه ای واقع در شمال نیویورک گذراند. در جوانی در شهر بوفالو به کار وکالت مشغول شد و در این حرفه به عنوان فردی مصمم ، دقیق وقاطع شناخته شد.

ورود به دنیای سیاست

گرور کلیولند در ۴۴ سالگی، قدم در راهی گذاشت که نهایتا او را به کاخ سفید برد.

کلیولند به عنوان یکی از اصلاح طلبان برای شهرداری بوفالو نامزد شد. در سال ۱۸۸۱ به عنوان شهردار بوفالو انتخاب و پس از آن نیز فرماندار نیویورک شد.

کلیولند با حمایت دموکراتها و جمهوریخواهان اصلاح طلب موسوم به «ماگوامپ ها» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. ماگوامپها، جمهوری خواهانی بودند که از سوابق جیمز بلین رقیب انتخاباتی کلیولند ناراضی بودند و به همین دلیل درانتخابات سال ۱۸۸۴ از نامزد دموکراتها حمایت کردند. او در سه انتخابات سال های ۱۸۸۴، ۱۸۸۸، و ۱۸۹۲ برنده آرای عمومی شد.

در آن زمان جمعیت ایالات متحده آمریکا ۶۲ میلیون و ۹۴۷ هزار و ۷۱۴ نفر بود.

دوره نخست ریاست جمهوری
گرور کلیولند يکی از دو روسای جمهوری دمکراتی است که (به همراه وودرو ويلسون) در عصر برتری جمهوری خواهان به رياست جمهوری رسيد.

گرور کلیولند زمانیکه وارد کاخ سفید شد هنوز مجرد بود، وابتدا در استفاده از امکانات کاخ سفید احساس راحتی نمی کرد. این مساله از محتوی نامه ای که برای یکی از دوستانش نوشته بود مشهود است: « باید در مراسم شام شرکت کنم اما ترجیح می دادم به جای این غذاهای فرانسوی، می رفتم و ماهی شور، پنیر سوییسی و دنده گوسفند می خوردم».

کلیولند مدت زیادی در کاخ سفید مجرد نماند و در ماه ژوئن سال ۱۸۸۶ با فرانسس فولسوم بیست و یکساله ازدواج کرد. گرور کلیولند تنها رییس جمهوری آمریکاست که در کاخ سفید و در دوره ریاست جمهوری اش ازدواج کرد.

اصلاحات کلیولند و رییس جمهور وتویی

گرور کلیولند بشدت طرفدار سیاست منع اعطای امتیاز به گروههای اقتصادی بود.
او لایحه ای را که بر اساس آن ۱۰هزار دلار برای توزیع دانه غلات میان کشاورزان دچار خشکسالی شده تگزاس در نظر گرفته شده بود، وتو کرد. او در مورد این لایحه نوشت: «کمک فدرال در چنین مواردی باعث می شود که همه از دولت انتظار محبتهای ویژه داشته باشند و این کار شخصیت وغرور ملی ما را خدشه دار می کند...»

گرور کلیولند همچنین بسیاری ازلوایح مستمری برای کهنه سربازان جنگ داخلی را که به نظر نادرست می رسید، وتو کرد.

کنگره زیر بار فشار ارتش بزرگ جمهوری لایحه اعطای مستمری را برای معلولانی که در خدمت نظام از کار افتاده نشده بودند، تصویب کرد. کلیولنداین لایحه را نیز وتو کرد.

گرور کلیولند دستور داد تا در مورد اعطای زمینهای غرب به تشکیلات شبکه راه آهن تحقیق صورت گیرد که این خشم مسوولان راه آهن رابرانگیخت. رییس جمهوری آنها را مجبور کرد ۳۲ میلیون هکتار از این اراضی را به دولت پس دهند.

در دسامبر سال ۱۸۸۷، کلیولند از کنگره خواست تا تعرفه های بالای حمایتی را کاهش دهد.

در پایان اولین دوره چهارساله ریاست جمهوری، کلیولند بار دیگر در انتخابات سال ۱۸۸۸ نامزد شد و هرچند از نظر آرای عمومی اکثریت را بدست آورد اما بنجامین هریسون، رقیب جمهوری خواه او آرای الکتورال بیشتری کسب کرد وهریسون به عنوان بیست وسومین رییس جمهوری آمریکا انتخاب شد.

چهار سال بعد درانتخابات سال ۱۸۹۲ کلیولند بار دیگر گزینه جمهوری خواهان برای نامزدی ریاست جمهوری بود، این بار گرور کلیولند، با اختلاف قابل توجهی در آرای الکتورال، بنجامین هریسون را شکست داد و بیست وچهارمین رییس جمهوری آمریکا شد.

دومین دوره ریاست جمهوری

گرور کلیولند در دومین دوره ریاست جمهوری خود، با رکود اقتصادی مواجه شد. او باید با بحران در خزانه داری، ورشکستگی مشاغل، عدم پرداخت وام مزارع و بیکاری دست و پنجه نرم می کرد و سعی در حل این مشکلات داشت.

با اتخاذ تدابیر اقتصادی و کمک وال استریت، میزان ذخایر طلای خزانه داری دوباره به جای خود برگشت و اوضاع اقتصادی سر و سامان یافت.

زمانیکه اعتصاب کارگران راه آهن در شیکاگو به خشونت کشیده شد، کلیولند طی فرمانی سربازان فدرال را به محل اعزام کرد و گفت:« اگربه تمام ارتش و نیروی دریایی آمریکا برای تحویل کارت پستالی در شیکاگو احتیاج باشد، این کارت به مقصد خواهد رسید.»

نحوه برخورد کلیولند با اعتصابیون به غرور بسیاری از آمریکایی ها لطمه زد، سیاستهایی که کلیولند در زمان رکود اقتصادی پیش گرفت نیز چندان محبوب نبود، دموکراتها او را ترک کردند و ویلیام جنینگ برایان را برای انتخابات سال ۱۸۹۶ نامزد کردند.

پس از ترک کاخ سفید کلیولند دوران بازنشستگی را در پرینستون نیوجرسی آغاز کرد.

گروور کلیولند سال ۱۹۰۸ درگذشت.

XS
SM
MD
LG