لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

جيمز ناکس پالک


جیمز ناکس پالک بین سالهای ۱۸۴۵ تا ۱۸۴۹ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دوران همزمان با ۱۲۲۰ تا ۱۲۲۷خورشیدی و مرگ محمد شاه قاجار و آغاز دوره سلطنت پنجاه ساله ناصر الدین شاه قاجار در ایران است.

جیمز پالک، یازدهمین رییس جمهوری آمریکا

جیمز پالک نوامبر سال ۱۷۹۵ در کارولینای شمالی بدنیا آمد. پالک در تحصیلات کوشا وجدی بود و سال۱۸۱۸با درجه ممتاز از دانشگاه کارولینای شمالی فارغ التحصیل شد. جیمز ناکس پالک آخرین نفر ازطرفداران جکسون بود که به کاخ سفید راه یافت.

به عنوان وکیلی جوان، پس از ورود به دنیای سیاست،از دوستان اندرو جکسون شد. در مجلس نمایندگان بین سالهای ۱۸۳۵ تا ۱۸۳۹ رییس بود و پس از آن فرماندار تنسی شد.

در انتخابات سال ۱۸۴۴ دموکراتها، پالک را برای نامزدی مقام معاونت ریاست جمهوری و مارتین ون بورن را به عنوان نامزد احراز مقام ریاست جمهوری در نظر داشتند. هنری کلی نیزنامزد حزب ویگ بود.

ون بورن و کلی هر دو ترجیح می دادند در تبلیغات انتخاباتی درباره توسعه طلبی سکوت کنند.در نتیجه اعلام کردندکه مخالف الحاق تگزاس به خاک آمریکا هستند. در این میان پالک صریحا و به طور علنی گفت که تگزاس بایددوباره به خاک آمریکا ضمیمه شودو اورگان نیز مجددا تصرف شود.

جکسون سالخورده بدرستی دریافت که مردم موافق توسعه خاک آمریکا هستند و از حزب خواست گزینش نامزدی را که به سرنوشت آشکار ملت متعهد باشد،در نظر گیرند. در کنوانسیون حزب دموکرات این دیدگاه غالب شدو به همین دلیل جیمز پالک را به عنوان نامزد دموکراتها معرفی کردند.

ویگها با تمسخر می پرسیدند که جیمز پالک کیست؟ و دموکراتها پاسخ می دادنداو نامزدی است که موافق توسعه خاک آمریکا است. جیمز پالک، هنری کلی نامزد ویگها را شکست داد و یازدهمین رییس جمهوری آمریکا شد. در آن زمان جمعیت آمریکا ۲۳ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۸۷۶ نفر بود.

مساله تگزاس مورد توجه جنوبی ها بود و مردم شمال به سرنوشت اورگان علاقمند بودند؛ اما جیمز پالک کالیفرنیا را نیز می خواست.

پیش از آنکه جیمز پالک کار خود را به عنوان رییس جمهوری آغاز کند،کنگره لايحه پیشنهادی الحاق تگزاس را تصویب کرد و در حقیقت جیمز پالک وارث احتمال جنگ با مکزیک شد.

اورگان

موضع جیمز پالک در قبال قضیه اورگان این طور نشان می دادکه پالک خطر جنگ احتمالی با بریتانیا را نیز پذیرفته است.

دموکراتها مدعی تمامی منطقه اورگان بودند،که از شمال کالیفرنیا تا عرض جغرافیایی ۵۴- ۴۰ درجه،یعنی مرز جنوبی آلاسکا که در آن زمان متعلق به روسیه بود را در بر می گرفت.

افراط گرایان شعار می دادند که «یا۴۰-۵۴ درجه یا جنگ»، اما پالک از واقعیتهای دیپلماتیک آگاهی داشت و می دانست با هیچ جنگ کوتاه مدتی نمی توان تمامی اورگان را بدست آورد.

خوشبختانه پالک و بریتانیایی ها هیچکدام طالب جنگ نبودند. او برای معامله با بریتانیایی ها پیشنهاد داد تا مرزهای کانادا در امتدادمدار جغرافیایی ۴۹ درجه از کوههای راکی تا اقیانوس آرام، گسترش یابد.

بریتانیایی ها ابتدا این پیشنهاد را رد کردند و پالک تهدید کرد در این صورت آمریکا مدعی تمام منطقه می شود. در نهایت بریتانیایی ها مدار جغرافیایی ۴۹ درجه را پذیرفتند اما قرار شد دماغه جنوبی جزیره ونکوور را نیز شامل شود. این پیمان بسال ۱۸۴۶ امضا شد.

کالیفرنیا

الحاق کالیفرنیا به خاک آمریکا اندکی دشوار تر بود. پالک هیاتی را به مکزیک فرستاد، تا به مکزیک پیشنهاد کنند در ازای دریافت ۲۰ میلیون دلار و بخشیدن بدهی ها و خسارتهایی که آمریکا مدعی آن بود،کالیفرنیا و نیومکزیکو به آمریکا داده شود.

هیچ رهبرمکزیکی نمی توانست از نصف کشورش صرفنظر کندو همچنان بر سر قدرت بماند از همین رو هیات اعزامی پالک در مکزیک پذیرفته نشدندو پالک ژنرال زاخاری تیلور رابه منطقه مورد اختلاف فرستاد.

نیروهای مکزیکی این اقدام را تجاوز تلقی کرده و به نیروهای ژنرال تیلور حمله کردند.کنگره اعلام جنگ کرد و با وجود مخالفت اغلب شمالی ها، کنگره از اقدام نظامی پشتیبانی کرد.

نیروهای آمریکایی پس از پیروزی های مکرر، مکزیکو سیتی را اشغال کردند. در نهایت مکزیک در سال ۱۸۴۸، از نیومکزیکو و کالیفرنیا صرفنظر و درعوض ۱۵ میلیون دلار دریافت کرد.

به سوی جنگ داخلی

پرزیدنت پالک مناطق وسیعی را به خاک آمریکا افزود که بهای آن تسریع جنگ شمال و جنوب بر سر مساله توسعه برده داری بود.

پالک در حالی دفترش را ترک کرد که ازکار سخت و زیاد به شدت فرسوده و بیمار شده بود.

جیمز پالک نزدیک به ۳ ماه بعداز اتمام دوره ریاست جمهوری اش در نشویل تنسی در گذشت.

XS
SM
MD
LG