لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

کلوین کولیج


Calvin_Coolidge
Calvin_Coolidge

کلوین کولیج، بین سالهای ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۹ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دوران همزمان با ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۷ خورشیدی است. در این دوران با تصویب مجلس شورای ملی، انحلال سلسله قاجار در ایران اعلام و دوران پهلوی با پادشاهی رضا شاه آغاز شد.

کلوین کولیج، سی امین رییس جمهوری آمریکا

ساعت ۲ و۳۰ دقیقه صبح روز سوم اوت سال ۱۹۲۳، به کلوین کولیج خبر دادند که رییس جمهوری آمریکا شده است. کلوین کولیج معاون رییس جمهوری در حال گذراندن تعطیلات در خانه پدری اش در ورمونت بود که خبر مرگ وارن هاردینگ را دریافت کرد. بنابر قانون اساسی آمریکا پس از مرگ رییس جمهوری این سمت بر عهده معاونش گذاشته می شود.

کلوین کولیج در زیر نور چراغ نفتی دستش را بر روی انجیل خانوادگی گذاشت و به عنوان سی امین رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد کردو پدر کولیج که دفتر اسناد رسمی داشت سوگند سی امین رییس جمهوری را به طور رسمی ثبت کرد.

کولیج بیش از آنکه دستاوردهای قهرمانانه در کارنامه اش داشته باشد، شخصیتی برجسته داشت. آلفرد اسمیت از سیاستمداران دموکرات آن زمان درباره کولیج گفته بود: «کار بزرگ کولیج بازگرداندن شان و اعتبار به ریاست جمهوری بود، آن هم در زمانی که به پایین ترین سطح خود در تاریخ آمریکا رسیده بود...»

تحصیلات و ورود به دنیای سیاست

کلوین کولیج روز چهارم ژوییه سال ۱۸۷۲ در شهر پلیموث ناچ در ایالت ورمونت متولد شد. او تنها رئيس جمهوری آمريکا است که در روز استقلال اين کشور متولد شد. کلوين فرزند یک مغازه دار روستایی بود، از کالج آمهرست با نمرات خوب فارغ التحصیل شد و پس از آن در نورت همپتون حقوق و سیاست خواند.

کلوین به تدریج در دنیای سیاست پیشرفت کرد. او از عضویت در شورای شهر نورت همپتون آغاز کرد تا به فرمانداری ماساچوست رسید. کلوین کولیج جمهوری خواهی بود که به مرور زمان تبدیل به فردی محافظه کار شد.

دوران ریاست جمهوری

کلوین کولیج در دوران ریاست جمهوری، برای حفظ و احیای اصول اخلاقی و سلامت اقتصادی و موفقیت مادی که خواست بسیاری از آمریکایی ها بود، با عزمی راسخ و به طور مصمم عمل کرد. کولیج حاضر نشد برای متوازن کردن رشد اقتصادی و یا اصلاح وضعیت راکد در بخش کشاورزی و صنعت از توان اقتصادی دولت فدرال استفاده کند.

کلوین کولیج در دسامبر سال ۱۹۲۳ در نخستین سخنرانی در کنگره خواهان انزوا در سیاست خارجی، کاهش مالیات و ارائه کمکهای محدود به کشاورزان شد.

کولیج به سرعت در میان آمریکایی ها محبوبیت یافت. در انتخابات سال ۱۹۲۴ کولیج ۵۴ درصد آرای عمومی را بدست آورد و با اختلاف قابل توجهی در میزان آرای الکتورال ، رقبایش را شکست داد.

کلوین، رییس جمهوری کم حرف

کلوین کولیج مردی کم حرف و ساکت بود به طوری که او را «کَلِ ساکت» می نامیدند (کل مخفف کلوین است). او در مصاحبه ها هم گاه پاسخ های بسیار کوتاه می داد. با این وجود کلوین کولیج قابل دسترس ترین رییس جمهوری آمریکا بود.

گریس، همسر کولیج، در مورد کم حرفی رییس جمهوری خاطره ای نقل کرد به اين مضممون: «دخترجوانی در یک ضیافت شام کنار کولیج می نشیند و به او می گوید شرط بسته است که می تواند با رییس جمهوری مکالمه ای دستکم در حد سه کلمه داشته باشد. کولیج بدون نگاه کردن به دختر ، به آرامی تنها می گوید: تو باختی.»

در سال ۱۹۲۹ دوره ریاست جمهوری کلوین کولیج به پایان رسید و او حاضر نشد بار دیگر نامزد احراز ریاست جمهوری شود.

کلوین کولیج، سی امین رییس جمهوری آمریکا ژانویه سال ۱۹۳۳ در نورت همپتون در ایالت ماساچوست درگذشت.

XS
SM
MD
LG