لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

وارن هاردینگ


وارن جی هاردینگ، بین سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۳ میلادی ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

این دوران همزمان با ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۲ خورشیدی، دوران سلطنت احمد شاه قاجار در ایران است.

وارن جی هاردینگ ، بیست و نهمین رییس جمهوری آمریکا

وارن جی هاردینگ پیش از آنکه برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود گفته بود: «آمریکا در حال حاضر به اعمال قهرمانانه، انقلابی ، تحریک آمیز و جراحی نیاز ندارد بلکه نیازمند التیام، عادی سازی، ترمیم و تعدیل است.»

وارن جی هاردینگ بسال ۱۸۶۵ درشهر ماریون در ایالت اوهایو بدنیا آمد. والدین هاردینگ هر دو پزشک بودند. وارن هاردینگ یک روزنامه منتشر می کرد و متولی کلیسای باپتیست شهر بود. مدیریت هر شغل مهم و رهبری هر سازمان و نهاد خیریه در این شهر بر عهده وارن بود.

وارن گروه موسیقی شهروندان محلی را براه انداخت. این گروه موسیقی هم در اجتماعات جمهوری خواهان و هم در برنامه های دموکراتها می نواخت.

وارن هاردینگ، جمهوری خواهی راسخ، مصمم و سخنرانی بی نظیر بود. او تمایل داشت سیاست گذاری را به بزرگان حزب بسپارد. این عوامل سبب شد که در میان سیاستمداران اوهایو پیشرفت کند. او عضو سنای ایالتی بود و تا معاونت فرمانداری نیز پیش رفت اما در انتخابات فرمانداری اوهایو شکست خورد. در کنوانسیون جمهوری خواهان در سال ۱۹۱۲، متن اعلام نامزدی رئيس جمهوری تافت را خواند. در سال ۱۹۱۴ به عضویت سنای آمریکا درآمد. این تحولات برای هاردینگ خوشایند بود بطوریکه سنا را مکانی بسیار مطلوب می دانست.

جمهوری خواهان در کنوانسیون سال ۱۹۲۰ بر سر انتخاب نامزد حزب برای انتخابات ریاست جمهوری به بن بست رسیده بودند. وقتی پیشنهاد نامزدی وارن هاردینگ مطرح شد ، با حمایت سناتورهایی که کنترل کنوانسیون را در دست داشتند، هاردینگ به عنوان نامزد جمهوری خواهان معرفی شد.

وارن هاردینگ در انتخابات ریاست جمهوری، جیمز کاکس رقیب دموکراتش را با اختلاف قابل توجهی شکست داد و به عنوان بیست و نهمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شد.

جمعیت ایالات متحده در اين زمان ۱۰۵ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۶۲۰ نفر بود.

جمهوری خواهان کنگره براحتی لایحه های مورد نظرشان را به تایید رییس جمهوری می رساندند. جمهوری خواهان در کنگره مالیات ها را کاهش دادند، نظام بودجه فدرال را تدوین کردند، تعرفه های بالای حمایتی را دوباره برقرار ساختند و ضمن لغو محدودیتهای زمان جنگ، محدودیتهای شدیدی در زمینه های مهاجرتی اعمال کردند.

تا سال ۱۹۲۳ رکود اقتصادی پس از جنگ از بین رفته بود و به مرور جای خود را به رونق و شکوفایی اقتصادی می داد. هاردینگ نیز این جمله را تکرار می کرد: «دخالت کمتر دولت در تجارت و اقتصاد و کارایی بیشتر دولت.» این جمله تشویق روزنامه ها را به همراه داشت.

با این وجود، تمامی اقدامات هاردینگ تا این اندازه موثر نبود. شایع شده بود که برخی از دوستان رییس جمهوری از اختیارات اداری خود برای منافع شخصی استفاده میکنند. این گفته ها حتی به گوش هاردینگ هم رسید.

هاردینگ در سال ۱۹۲۳ در حالیکه غمگین و افسرده بود همراه با هربرت هوور، وزیر بازرگانی کابینه اش به ایالتهای غربی آمریکا سفر کرد. رییس جمهوری از هوور پرسید: «اگر از رسوایی بزرگی در دولت ما با خبر باشی آیا آنرا به خاطر منافع حزب و کشور افشا میکنی یا آنکه پنهانش میکنی؟» هوور از هاردینگ خواست تا این گفت وگو را منتشر کند، اما هاردینگ از ترس واکنشهای سیاسی مخالفت کرد.

وارن هاردینگ آنقدر زنده نماند تا بتواند واکنش عمومی را به رسوایی های دولتش مشاهده کند. در ماه اوت سال ۱۹۲۳ وارن جی هاردینگ بیست و نهمین رییس جمهوری آمریکا در شهر سان فرانسیسکو در اثر سکته قلبی درگذشت.

XS
SM
MD
LG