لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۷

گزارش: خواندنی ها از تاریخچه مراسم تحلیف ریاست جمهوری در آمریکا- بخش اول


توماس جفرسون اولین رییس جمهوری بود که چهارم مارس سال ۱۸۰۱ در شهر جدید واشنگتن دی سی، فعالیت رسمی دولت خود را آغاز کرد.

- ۲۰ هزار نفر در مراسم آغاز به کار دولت فرانکلین پیرس در سال ۱۸۵۳ شرکت کردند.

- در مراسم تحلیف لیندون جانسون در سال ۱۹۶۵، حدود ۱.۲ میلیون نفر شرکت کردند. این بزرگترین جمعیتی بود که برای تماشای این مراسم حضور داشتند.

- تا سال ۱۹۳۷، مراسم تحلیف دولت جدید، روز ۴ مارس و پس از آخرین جلسه کنگره برگزار می شد. بیستمین اصلاحیه قانون اساسی این تاریخ را به ۲۰ ژانویه تغییر داد. نمایندگان کنگره و رییس جمهوری پس از این تاریخ در دولت خدمت نخواهند کرد و جایگاه خود را به برگزیدگان مردم خواهند داد.

- بر اساس قانون اساسی آمریکا، رییس جمهوری باید شهروند و زاده ایالات متحده باشد، به سن ۳۵ سالگی رسیده باشد و حداقل ۱۴ سال از عمر خود را در این کشور سپری کرده باشد.

- جرج واشنگتن تنها رییس جمهوری بود که مراسم تحلیف او در دو شهر مختلف یعنی نیویورک، ماه آوریل سال ۱۷۸۹، و فیلادلفیا، در ماه مارس سال ۱۷۹۳ برگزار شد.

- هری ترومن در سال ۱۹۴۹ و دوایت دی آیزنهاور در سال ۱۹۵۳ و جرج بوش در سال ۱۹۸۹ در مراسم تحلیف خود از دو انجیل استفاده کردند.


- در سال ۱۹۳۳، در اولین مراسم آغاز به کار دولت فرانلین روزولت، فرانکلین فراموش کرده بود انجیل بیاورد و از انجیل یک مامور پلیس استفاده شد.

- در سال ۱۸۱۷، به این دلیل که کنگره آمریکا در جنگ سال ۱۸۱۲ با نیروهای انگلیس سوخته و ویران شده بود، مراسم آغاز به کار دولت جیمز مونرو بر روی یک سکوی موقتی بیرون سالن کنگره برگزار شد.

- مراسم تحلیف جیمز پالک در سال ۱۸۴۵ اولین باری بود که با تلگراف گزارش شد.

- در سال ۱۸۵۷، از مراسم تحلیف جیمز بوچانان، برای اولین بار عکسبرداری شد.

- مراسم تحلیف ویلیام مک کینلی در سال ۱۸۹۷ برای اولین بار فیلمبرداری شد.

- در سال ۱۹۲۹ برای اولین بار از مراسم تحلیف هربرت هوور فیلم خبری تهیه شد.

- برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ مراسم تحلیف بیل کلینتون به طور زنده از شبکه جهانی اینترنت پخش شد.

- قاضی بلند پایه ویلیام هوارد تفت در کالوین کولیج در سال ۱۹۲۵ و هربرت هوور در سال ۱۹۲۹ تنها روسای جمهور پیشینی بودند که مراسم سوگند را اجرا کردند.

- ویلیام هنری هریسون در سال ۱۸۴۱، اولین رییس جمهوری بود که در میان سخنرانی خود در مراسم تحلیف خود، اظهاراتش را متوقف کرد و مراسم ادای سوگند را به جای آورد.

- جیمی کارتر کت و شلوار ۱۷۵ دلاری را که یک هفته پیش از مراسم تحلیف از آمریکوس در جورجیا خریداری کرده بود، بر تن کرد و سوگند ریاست جمهوری را ادا کرد.

- در سال ۱۹۸۱ رونالد ریگان، ۶۹ ساله، مسن ترین رییس جمهوری بود که در مراسم تحلیف شرکت کرد. پس از او ویلیام هنری ۶۸ ساله در رده دوم قرار دارد.

- تئودور روزولت ۴۲ ساله در ۱۳ سپتامبر سال ۱۹۰۱ و پس از مرگ ویلیام مک کینلی، جوان ترین رییس جمهوری تاریخ آمریکا بود. جان اف کندی در سن ۴۳ سالگی جوان ترین رییس جمهوری بود که در ۲۰ ژانویه سال ۱۹۶۱ به طور رسمی کار دولت خود را آغاز کرد.

- فرانکلین دی روزولت، تنها رییس جمهوری بود که از سالهای ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ چهار بار برگزیده شد و در مراسم تحلیف خود شرکت کرد.

- زمانیکه در سال ۱۸۲۹، اندرو جانسون پس ازمراسم ادای سوگند ریاست جمهوری، مردم را برای شرکت در جشن به کاخ سفید دعوت کرد قصد داشت به آنها نشان دهد که این بنا به مردم تعلق دارد. اما کاخ سفید برای همه مردم فضای کافی نداشت و جمعیت آن قدر زیاد بود که بازدید کنندگان با خدمه کاخ سفید برخورد کردند و نوشیدنی ها بر روی فرش ریخت و مردان در حالیکه پوتین های کارگری به پا داشتند روی فرش های نفیس و مبلمان گران قیمت راه می رفتند. یک نماینده کنگره جورجیا به خاطر فشار جمعیت از پنجره متواری شد. جکسون که از مراسم رسمی آن روز خسته شده بود و به تازگی همسر خود را بر اثر سکته قلبی از دست داده بود از فشار جمعیت مشتاق زخمی شد و توسط دوستان نگران به خارج منتقل شد. تا زمانی که خدمتکاران ظرف های بزرگ ویسکی را در چمن های فضای بیرون قرار ندادند، جمعیت حاضر نبود کاخ سفید را ترک کند.

- جرالد آر فورد تنها رییس جمهوری بود که مراسم ادای سوگند را اجرا نکرد. وی در اوت سال ۱۹۷۴ پس از استعفای ریچارد نیکسون که موفق نشد بار دیگر پیروز شود، سوگند ریاست جمهوری را ادا کرد.

.

XS
SM
MD
LG