لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۹

گزارش: خواندنی ها از تاریخچه مراسم تحلیف ریاست جمهوری در آمریکا- بخش پایانی


تا سال ۱۹۰۹، رییس جمهوری که در حال ترک قدرت بود در همه مراسم رسمی شرکت می کرد و همراه با رییس جمهوری جدید به کاخ سفید باز می گشت. ویلیام هوارد تفت پس از مراسم تحلیف تئودور روزولت با قطار به منزل بازگشت. جدیدا، رییس جمهوری برگزیده و معاون اول جدید، رییس جمهوری و معاون اول در حال خروج از دولت را پیش از شرکت در ضیافت، به هنگام ترک کنگره همراهی می کنند.

- از سال ۱۹۷۷ تا کنون، در شرایطی که هوا مساعد باشد، روسای جمهوری در حال خروج از دولت، کنگره را با هلیکوپتر ترک کرده اند. پیش از آن تاریخ، روسای جمهوری با اتومبیل و یا قطار کنگره را ترک می کردند.

- مراسم ضیافت در «استاتوتوری هال» کنگره ایالات متحده برگزار می شود.
«کمیته مشترک کنگره در مراسم تحلیف» میزبان این جشن است.

- سنت برگزاری این ضیافت به سال ۱۸۹۷ باز می گردد. در این سال بود که «کمیته برنامه ریزی سنا» میزبانی ضیافت ویلیام مک کینلی، رییس جمهوری و چندین میهمان دیگر در کنگره را بر عهده داشت.

- از اواسط قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، روسای جمهوری پس از مراسم تحلیف محل کنگره را ترک می کردند و برای شرکت در ضیافتی که رییس جمهوری در حال خروج و بانوی اول میزبانی آن را بر عهده داشتند، به کاخ سفید می رفتند و مراسم رژه را از جایگاهی در فضای بیرون کاخ سفید تماشا می کردند.

- همزمان با طولانی تر شدن صف شرکت کنندگان در رژه روز تحلیف، برگزار کنندگان آن در پی یافتن راهی بوده اند تا از تاخیر در آغاز زمان رژه اجتناب کنند. آنها پیشنهاد کردند که مک کینلی، رییس جمهوری وقت مستقیم از کنگره به جایگاه نظاره رژه برود و ناهار را در کاخ سفید صرف کند اما مک کینلی تصمیم گرفت ناهار را در کنگره صرف کند.

- در سال ۱۹۰۵، ضیافت بار دیگر در کاخ سفید برگزار شد اما در اجتناب از تاخیر در شروع رژه تاثیری نداشت. بدین ترتیب برنامه ریزان تصمیم گرفتند به جای کوتاه تر کردن زمان ضیافت، زمان رژه را مختصرتر کنند.

- جشن ها و مراسم تحلیف از اواسط قرن بیستم مفصل تر و مجلل تر شدند. فرانکلین روزولت و همسرش النور روزولت، در سال ۱۹۴۵، میزبانی بیش از ۲ هزار میهمان را بر عهده داشتند.

- این سنت در دوره دوایت آیزنهاور در سال ۱۹۵۳ که «کمیته مشترک کنگره در مراسم تحلیف» میزبان اولین ضیافت رسمی بود، تغییر کرد.

مراسم رژه روز تحلیف

- اولین رژه مراسم روز تحلیف هیچ برنامه ریزی نداشت. جرج واشنگتن در ۳۰ آوریل سال ۱۷۸۹، برای اولین بار این رژه را از مسیر منزل خود در مونت ورنون به نیویورک آغاز کرد و پس از آن نیروهای گارد محلی آن دوران همگام با وی رهسپار شمال شدند. زمانی که واشنگتن وارد نیویورک شد، شهروندان سرشناس، نمایندگان کنگره، مقامات دولتی و اعضای ارتش به وی پیوسته و برای اجرای مراسم سوگند ریاست جمهوری عازم «فدرال هال» شدند.

- اولین رژه که با برنامه ریزی انجام شد در مراسم تحلیف جیمز مدیسون در سال ۱۸۰۹ بود. سواره نظام وی را از جرج تاون به کنگره همراهی کردند و پس از آن همه روسای جمهوری این سنت و تماشای رژه زرهی را پیگیری کردند.

- از سال ۱۸۰۱ و دوران توماس جفرسون تا امروز، گروه موسیقی ارتش در مراسم تحلیف به اجرای مویسقی پرداخته است.

- در سال ۱۸۴۱، برای اولین بار نیروهای نظامی خارج از واشنگتن دی سی در مراسم تحلیف ویلیام هنری هریسون، رژه رفتند.

- در سال ۱۸۶۵ و در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری آبراهام لینکلن، برای اولین بار نیروهای آمریکایی آفریقایی تبار در مراسم رژه شرکت کردند. این نیروها شامل چهار گروهان از این افراد بود.

- جیمز گارفیلد اولین رییس جمهوری بود که در سال ۱۸۶۵ از جایگاه ویژه ای در مقابل کاخ سفید، رژه نظامی را تماشا کرد.

- سال ۱۹۸۵ و در دومین دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان، تنها موردی بود که رژه مراسم تحلیف به دلیل هوای بسیار سرد لغو شد.

- رژه مراسم تحلیف اولین دوره ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور در سال ۱۹۵۳ از نظر تعداد شرکت کننده و زمان انجام، بزرگترین رژه تاریخ بود. این رژه چهار ساعت و ۳۲ دقیقه طول کشید و ۷۳ گروه موسیقی و ۵۹ نوع اتومبیل نظامی و غیر نظامی در آن شرکت کردند. امروز رژه با حضور ۱۵ هزار شرکت کننده برگزار می شود.

جشن های مراسم تحلیف

- اولین جشن مراسم تحلیف در هفتم ماه مه ۱۷۸۹ چند هفته پس از مراسم تحلیف جرج واشنگتن برگزار شد.

- در جشن مراسم تحلیف در سال ۱۸۰۹ که به میزبانی دالی مدیسون، بانوی اول و همسر رییس جمهوری برگزار شد، برای اولین بار ۴۰۰ بلیط چهار دلاری فروخته شد.

- به مرور زمان این جشن ها از محبوبیت بیشتری برخوردار شد و یک بنای چوبی موقتی در میدانی در واشنگتن دی سی بر پا شد تا جمعیت های بزرگ در آن جای داده شود.

- جشن مراسم تحلیف جیمز بوچانان در سال ۱۸۵۷ یکی از بزرگترین ضیافت های آن دوران بود که با پذیرایی مجلل برگزار شد. رقمی معادل ۳۰۰۰ دلار برای شراب صرف شد و ۴۰۰ گالن صدف و ۵۰۰ ظرف سالاد مرغ و ۱۲۰۰ ظرف بستنی و صدها نوع غذا و دسر مختلف در این میهمانی سرو شد.

- آیزنهاور در سال ۱۹۵۳، دو جشن و جان اف کندی در سال ۱۹۶۱، پنج ضیافت مراسم تحلیف برگزار کردند.

- جیمی کارتر در جشن های مراسم تحلیف سال ۱۹۷۷، بلیط های ۲۵ دلاری فروخت.

- بیل کلینتون با ۱۴ جشن مختلف، بیشترین تعداد ضیافت تاریخ را به خود اختصاص داده است.

- جرج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۱، هشت جشن و در سال ۲۰۰۵، ۹ ضیافت برگزار کرد.

XS
SM
MD
LG