لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

اندرو جکسون


اندروجکسون بین سالهای ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۷ میلادی ریاست جمهوری امریکا را بر عهده داشت.

این دوران همزمان با ۱۲۰۷ تا ۱۲۱۵خورشیدی، سالهای پایانی سلطنت فتحعلی شاه قاجارو مرگ او است. پس از مرگ فتحعلی شاه، نوه اش محمد شاه بر تخت نشست.

اندرو جکسون، هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده

اندرو جکسون، هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده، بسال ۱۷۶۷ در کارولینا بدنیا آمد. او تحصیلاتی پراکنده داشت و در جوانی به مدت دو سال حقوق خواند و به عنوان یکی ازوکلای برجسته تنسی شهرت یافت.

اندرو جکسون نسبت به شرافت خانوادگیش بسیار حساس بود و بر سرهمین مساله، در چندین منازعه و دوئل شرکت کرد. وی مردی را که به همسرش « راشل» تهمت زده بود، در دوئلی کشت.

اندرو جکسون، نخستین مردی بود که از تنسی به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت. او همچنین مدت کوتاهی در سنا خدمت کرد.

اندرو جکسون درجنگ سال ۱۸۱۲ حضور داشت و توانست در نیو اورلئان بریتانیایی ها را شکست دهد. پس از این بود که جکسون به یک قهرمان ملی تبدیل شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۲۸ و زمانیکه جمعیت ایالات متحده آمریکا ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۲۰ نفر بود ، اندرو جکسون از حزب دموکرات-جمهوری خواه به عنوان هفتمین ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.

اندرو جکسون در نخستین سخنرانی سالانه اش در برابر کنگره، پیشنهاد حذف کالج الکتورال را مطرح کرد. او همچنین سعی کرد تا شیوه انتصاب و در اختیار گیری مشاغل فدرال را دموکراتیک کند. وضعیت در زمان رئيس جمهوری جکسون به گونه ای بود که دستگاه های دولتی بر اساس روابط استخدام می کردند و حتی یک سناتور نیویورک هم در آن زمان رسما به این مساله اشاره کرده بود.

جکسون در قبال این مساله، دیدگاه نسبتا متعادلی داشت. او کارمندانی را که تصور می کردند دوران تصدی شان دائمی است تقبیح می کرد و معتقد بود وظایف دولتی باید چنان ساده و واضح باشند که مناصب دولتی بتواند در میان متقاضیانی که شایستگی اشغال آن را دارند در گردش باشد.

سیاست داخلی در زمان اندرو جکسون

از نظر سیاست داخلی موضع گیری ها تقریبا شفاف بود ، دو حزب از «حزب قدیمی جمهوری خواهان » انشعاب کرده بودند. جمهوری خواهان دموکرات یا دموکرات ها طرفدار جکسون بودند و جمهوری خواهان ملی یا ویگ با وی مخالفت می کردند.

پشت پرده اتهاماتی که به جکسون زده می شد این نکته نهفته بود که جکسون بر خلاف روسای جمهوری پیشین در زمینه سیاست گذاری به خواست کنگره گردن نمی نهاد، اما در عوض از قدرت وتو و رهبری حزبش برای فرمان دادن استفاده می کرد.

انتخاب مجدد

جکسون در سال ۱۸۳۲ دوباره به عنوان ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شد. سال ۱۸۳۵ یعنی در دومین دور ریاست جمهوری اندرو جکسون، آمریکا برای نخستین و تنها بار بدهی خارجی نداشت. او همچنین نخستین رییس جمهوری آمریکا بود که با قطار سفر می کرد.

اندرو جکسون روز هشتم ژوئن سال ۱۸۴۵ در ملک شخصی اش در ایالت تنسی در گذشت.

XS
SM
MD
LG