لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

جورج واشنگتن


جورج واشنگتن، بین سالهای ۱۷۸۹ تا ۱۷۹۷ میلادی رئیس جمهوری آمریکا بود. دوره ریاست جمهوری جورج واشنگتن هم زمان با سالهای ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۵ خورشیدی است.

این هشت سال مصادف با آخرین سالهای حکومت خاندان زند و به قدرت رسیدن سلسله قاجار در ایران است.

جورج واشنگتن، نخستین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا

در روز سی ام آوریل سال ۱۷۸۹ ميلادی، جورج واشنگتن، در حالیکه بر بالکنی در عمارت فدرال هال در خیابان وال استریت نیویورک ایستاده بود، به عنوان نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند یاد کرد.

دوران کودکی وجوانی

جورج واشنگتن بسال ۱۷۳۲ ميلادی در خانواده ای ملاک در ايالت ویرجینیا متولد شد. اخلاق، رفتار و دانشی را که یک نجیب زاده قرن هجدهمی در ویرجینیا باید می داشت در خانواده و نزد پدر و برادر بزرگترش آموخت.

جورج واشنگتن به دو چيز علاقه داشت: هنرهای نظامی و گسترش قلمرو کشوری در سرزمین های غرب.

در سن ۱۶ سالگی در کار مساحی املاک شناندوآ، که به لرد توماس فرفکس تعلق داشت، کمک می کرد، و در ۲۲ سالگی با درجه سرهنگ دومی وارد خدمت نظام شد. جورج جوان در نبردهای اولیه ای شرکت داشت که بعدا منجر به جنگ ۷ ساله سرخپوستان و فرانسوی ها شد.

از سال ۱۷۵۹ تا آغاز جنگ استقلال آمریکا جورج واشنگتن به املاکش در مونت ورنون رسیدگی میکرد و همچنین در شورای قانون گذاری ویرجینیا عضویت داشت.

وی با بیوه ثروتمندی به نام مارتا داندریج کوستیس، از اهالی ویرجینیا ازدواج کرد. پس از این ازدواج بر میزان املاک و همچنین موقعیت اجتماعی جورج واشنگتن افزوده گشت و او تبدیل به ثروتمندترین مرد ویرجینیا یا شاید تمامی مستعمره نشین های آمريکا شد.

جورج واشنگتن نیز مانند پدران ملاکش احساس می کرد که تحت استثمار بازرگانان بریتانیایی قرار دارد و قوانین بریتانیا در جریان امور ملکداری اخلال ایجاد می کند.

دومین کنگره سراسری مستعمره نشينان در ماه مه سال ۱۷۷۵ در فیلادلفیا تشکیل شد. در این جلسه جورج واشنگتن، که یکی از اعضای هیات نمایندگی ویرجینیا بود، به عنوان فرمانده ارتش استقلال طلبان آمریکا بر گزیده شد.

جورج واشنگتن در ژوییه سال ۱۷۷۵ در کمبریج (ايالت ماساچوست) فرماندهی ارتشی آموزش ندیده را در جنگی طاقت فرسا برعهده گرفت که ۶ سال طول کشید.

واشنگتن خیلی زود دریافت که بهترین استراتژی مقابله با بريتانيای کبير به ستوه در آوردن دشمن است. او در گزارشی خطاب به کنگره گفت، «در هر شرایطی از یک عملیات عمده نظامی باید اجتناب کنیم، نباید به هیچ عنوان ریسک کنیم مگر آنکه ضرورتی پیش آید.» در نبردهای بعدی، واشنگتن اندکی عقب نشینی می کرد و بعد زمانی که انتظارش نمی رفت ناگهان دست به حمله می زد.

در سال ۱۷۸۱ واشنگتن با کمک نیروهای فرانسوی، نیروهای ژنرال کورنوالیس را در یورک تاون محاصره کرد.

مجلس موسسان قانون اساسی و نخستین رئیس جمهوری

واشنگتن دوست داشت در مزرعه اش در مونت ورنون بازنشسته شود، اما خیلی زود دریافت کنفدراسیونی که از اتحاد نامستحکم سيزده مستعمره برخاسته بود چندان کارآمد نیست و از همین رو یکی از کسانی بود که اولین گام ها را برای تشکیل مجلس موسسان برای تدوين قانون اساسی يک حکومت فدرال برداشت. این جلسه در سال ۱۷۸۷ در فیلادلفیا برگزار شد.

زمانی که قانون اساسی جدید آمریکا تصویب شد، کالج انتخاباتی(الکتورال کالج) در رای گیری غیر علنی جورج واشنگتن را به عنوان نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزید. در آن زمان جمعیت ایالات متحده آمریکا ۳ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۲۱۴ نفر بود.

جورج واشنگتن از ابتدا مراقب بود تا در روابط کاری با کنگره بنای درستی گذاشته شود. او به اختيار سیاستگذاری که قانون اساسی به کنگره داده بود اعتراضی نکرد اما تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی بطور کلی در اختیار ریاست جمهوری قرار گرفت.

زمانی که انقلاب فرانسه منجر به جنگی بزرگ میان فرانسه و انگلستان شد، واشنگتن نه توصیه های توماس جفرسون، وزیر امور خارجه اش را که طرفدار فرانسه بود پذیرفت و نه پیشنهادات الکساندر همیلتون وزیر خزانه داری را که طرفدار بریتانیا بود. جورج واشنگتن اصرار داشت تا زمانیکه آمریکا قویتر شود باید موضع بی طرف داشته باشد.

زمانی که نخستین دور ریاست جمهوری واشنگتن رو به پایان بود دو حزب سیاسی در حال شکل گرفتن بودند. او هرگز به طور رسمی به فدرالیست ها نپیوست، اما از برنامه های آنان حمایت می کرد و الهام بخش آنان بود. در پایان دور دوم ریاست جمهوری اش، جورج واشنگتن خسته از سیاست خود را بازنشسته کرد و از شرکت در سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خودداری ورزيد.

جورج واشنگتن الهام بخش سنتی شدکه بر اساس آن ریاست جمهوری حداکثر تا دو دوره به رياست قوه مجريه انتخاب شود.

او در سخنرانی خداحافظی از هموطنانش خواست تا از تعصبات افراطی فرقه گرايانه و برتری جویی های جغرافیایی دوری جویند. جورج واشنگتن در زمینه سیاست خارجی نیز نسبت به ائتلاف های دراز مدت هشدار داد.

جورج واشنگتن کمتر از سه سال دوران بازنشستگی اش را در مزرعه شخصی در مونت ورنون گذراند و در ۱۴ دسامبر سال ۱۷۹۹ از عفونت گلو در گذشت. آمریکا ماه ها در مرگ جورج واشنگتن سوگوار بود.

جورج واشنگتن را سمبل ایالات متحده می دانند و بسیاری معتقدند بدون جورج واشنگتن ایالات متحده آمریکا بوجود نمی آمد.

XS
SM
MD
LG