لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

مقررات جدید ویزای مربوط به ایران در سفارتخانه های آمریکا در اروپا اعلام شد


پولیتیکو می نویسد اتحادیه اروپا نیز ممکن است محدودیت های ویزایی علیه شهروندان آمریکا اعمال کند.
پولیتیکو می نویسد اتحادیه اروپا نیز ممکن است محدودیت های ویزایی علیه شهروندان آمریکا اعمال کند.

مقامات آمریکایی روز پنجشنبه طرح خود را برای اجرای قوانین جدید ویزا در مورد خارجی هایی که به کشورهای ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کردند و یا دو تابعیتی هایی که شهروند این کشورها نیز هستند، اعلام کردند.

به دنبال حمله یک زوج پاکستانی تبار(سید رضوان فاروق که شهروند آمریکا بود و تفشین مالک) به یک مرکز ارائه خدمات به معلولان در ایالت کالیفرنیا، کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان آمریکا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن شهروندان ۳۸ کشور که می توانند بدون ویزای توریستی وارد آمریکا شوند، مجبور خواهند بود در صورتی که شهروندان ایران، عراق، سوریه و سودان نیز باشند و یا طی ۵ سال گذشته به این کشورها سفر کرده باشند، برای سفر به آمریکا ابتدا اقدام به دریافت ویزا کنند.

پیش از این اتفاق، این شهروندان چنین محدودیتی نداشتند.

اما بر اساس قوانین جدید که سفارتخانه های آمریکا و بریتانیا در سایت های خود منتشر کرده اند، کسانی که برای تجارت پس از اجرای برجام به ایران سفر کرده باشند و یا برای کارهای دولتی و انسانی و خبرنگاری به این کشورها رفته باشند، نیازی به گرفتن ویزا برای سفر به آمریکا ندارند.

به گزارش نشریه پولیتیکو، به نظر می رسد که جمهوریخواهان که مخالف توافق اتمی با ایران هستند، از اقدام جدید دولت آمریکا در عدم اجرای محدودیت های جدید ویزایی در مورد تاجران و سرمایه گذاران خوشحال نباشند.

پولیتیکو می نویسد که اطلاعیه سفارتخانه های آمریکا روشن نکرده است که تعریف دولت آمریکا از افراد دو تابعیتی چیست. عده زیادی از ایرانیان مقیم اروپا هرگز به این کشور سفر نکرده اند و محدودیت های جدید آمریکا آنها را ناراحت کرده است.

برای مثال دولت ایران دو تابعیتی بودن افراد را به رسمیت نمی شناسد و فرزندان کسانی که پدرشان ایرانی است نیز ایرانی به شمار می روند. به نوشته پولیتیکو همسران غیرایرانی مردان ایرانی نیز ممکن است از نظر ایران شهروند ایرانی باشند.

چند روز پیش، مقامات در فرودگاه هیتروی لندن مانع سفر رعنا رحیم پور، خبرنگار شبکه بی بی سی به آمریکا شدند. او گفته است که دلیل ممانعت از سفر او تابعیت ایرانی او ذکر شده است.

پولیتیکو می نویسد در واکنش به اقدام کنگره آمریکا اتحادیه اروپا نیز ممکن است دست به اقدام متقابل بزند و محدودیت هایی را علیه شهروندان آمریکا اتخاذ کند.

پیشتر اد رویس، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از جان کری به دلیل ارسال نامه ای به وزیر خارجه ایران و دادن تضمین درباره قانون محدودیت سفر به آمریکا انتقاد کرده بود.

آقای کری در اعتراض ایران به محدودیت های جدید ویزا اطمینان داده که دولت آمریکا اجازه نخواهد داد قانون مربوط به محدودیت سفر به کشورهای حامی تروریسم، شامل سوریه، ایران، عراق و سودان، موجب اخلال در فعالیت‌های اقتصادی ایران شود.

اد رویس در این باره گفت که کاخ سفید به جای تلاش برای جلب رضایت ایران، باید این کشور را در قبال آزمایش‌های موشکی، حمایت مستمر از تروریسم و حبس غیرقانونی شهروندان آمریکایی وادار به پاسخگویی کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG