لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۰

ظریف: قانون محدودیت ویزای آمریکا پیامی منفی از واشنگتن است


وزیر امور خارجه ایران، قانون محدودیت سفر شهروندان ۳۸ کشور به آمریکا را که روز شنبه به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسید یک پیام منفی دانست.

محمدجواد ظریف به وبسایت المانیتور گفت: "متاسفانه از واشنگتن پیام های ضد و نقیض و اکثرا منفی می‌آید. محدودیت‌های مربوط به روادید که مجلس نمایندگان تصویب کرده بود و سنا نیز آن را تصویب کرد از جمله این پیام های منفی است. از نگاه ما، چنین طرح‌هایی هماهنگ با تعهدات آمریکا در برجام نیست."

آقای ظریف در عین حال توضیح داد که ایران در این باره منتظر عمل دولت ایالات متحده به تعهدات خود خواهد ماند.

قانون محدودیت سفر به آمریکا مربوط به شهروندان ۳۸ کشوری است که برای سفر به آمریکا طبق برنامه معافیت از ویزا موسوم به "ویزا ویور" نیازی به دریافت ویزا ندارند. بر اساس این قانون اگر این افراد در پنج سال گذشته به یکی از کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، باید برای سفر به آمریکا اقدام به دریافت ویزا کنند.

این قانون در پی آن تصویب شد که اعلام شد عاملان حملات تروریستی پاریس شهروندان فرانسوی بوده و به سوریه سفر کرده بودند.

مقامات ایران به تصویب این قانون معترض هستند و آن را مانعی برای سفر بازرگانان و هیات‌های تجاری به ایران می‌دانند. از جمله علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در این باره به خبرگزاری خانه ملت گفت: "این‌گونه محدودیت‌سازی‌های غیرمستقیم در ورود اتباع دیگر کشورها که قصد توسعه کار و تجارت با ایران را دارند خلل ایجاد می‌کند، بنابراین برخلاف اجرای برجام است."

در عین حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه، ۲۹ آذر به خبرنگاران گفت جان کری وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به آقای ظریف اطمینان داده است که دولت ایالات متحده اجازه نخواهد داد قانون محدودیت سفر، مشکلی برای روابط اقتصادی و تجاری ایران بوجود آورد.

جابر انصاری گفت: "آقای کری همچنین تاکید کرده است که دولت آمریکا تغییرات مربوط به قانون روادید آن کشور را با توجه به اختیارات خود به گونه‌ای اجرا خواهد کرد که دخالتی در همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای دیگر با ایران به عمل نیاید."

به گفته او، کری تایید کرده است که دولت آمریکا ابزارهای متعددی به این منظور در اختیار دارد.

ایران و کشورهای ۱+۵ در حال فراهم کردن مقدمات رسیدن به روز اجرای برجام هستند. در این روز ایران تعهدات خود در قبال محدودسازی برنامه هسته‌ای را اجرا کرده و غرب تحریم‌ها علیه ایران را بر می‌چیند.

XS
SM
MD
LG