لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۷

داستان دکتر "نیکی"، پزشک ایرانی تباری که قهرمان رسیدگی به مجروحان تیراندازی کالیفرنیا شد


پس از وقوع تیراندازی در یک مرکز خدمات به معلولین در شهر سن برناردینوی کالیفرنیا، تیم نیروهای رزمی ویژه دولتی به محل حادثه شتافتند. در این گروه یک پزشک متخصص شرایط بحرانی نیز وجود داشت. متخصصی نادر که کارش رسیدگی به مجروحان در مواقع شبیه به جنگ است.

به گزارش بازفید، دکتر مایکل نیکی، یک پزشک آمریکایی ایرانی تبار است و پس از شنیدن خبر حادثه با اتومبیل و تجهیزات شخصی خود به محل رفت.

کار این نوع پزشکان متخصص رسیدگی به افرادی است که جراحتشان نه بر اثر تک گلوله، بلکه بر اثر شلیک رگبار شبیه میدان جنگ است.

وقتی که دکتر نیکی به محل رسید اوضاع هنوز حاد بود. نیکی ششمین نفر در تیم نیروهای ویژه موسوم به "سوات" بود و با تفنگی در دست خود را به داخل ساختمان رساند.

این پزشک ایرانی الاصل اولین پزشکی بود که به افرادی که از ناحیه سر و سینه مجروح شده بودند، رسیدگی کرد. در کل ۲۱ نفر مجروح شده بودند که ۱۴ نفرشان جان باختند.

دکتر نیکی در یک کنفرانس خبری گفت: "شانس زنده ماندنشان کم بود. خیلی غم‌انگیز است وقتی که آدم می بینید همشهریانش به هیچ دلیلی جان می دهند."

تمامی اعضای نیروهای سوات آمریکا آموزش اولیه پزشکی دیده و تجهیزات کمک های اولیه همراه خود دارند اما پزشک های تاکتیکی برای رسیدگی به جراحت های خطرناک آموزش دیده اند که بیماران را بر اساس اولویت جراحتشان مورد رسیدگی قرار می دهند.

با افزایش حملات تیراندازی در آمریکا با استفاده از اسلحه های اتوماتیک نیاز به تخصص فوق بیشتر و بیشتر می شود. و به گفته یکی عضو تیم سوات، در موقعیت های اینچنینی حوادثی چون سن برناردینو و پاریس استثنایی هستند چرا که در آنها مهاجمان آماده بودند که به آغوش مرگ بروند.

مایکل نیکی، مهاجر ایرانی در آمریکا خود با وحشت جراحت در میدان جنگ بیگانه نیست. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران از مخالفان حاکمیت بود و دو سال را هم در جبهه جنگ ایران و عراق خدمت کرد.

او یکی از معدود پزشکانی بود که به دلیل تخصصش امکان ورود به محل حادثه تیراندازی در کالیفرنیا را یافت.

XS
SM
MD
LG