لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

نامه ۴۸ نماینده مجلس به روحانی: محدودیت سفر به آمریکا نقض برجام است


حمید رسایی(سمت راست) و روح‌الله حسینیان، دو نماینده مجلس که نامه به حسن روحانی را امضا کرده‌اند.
حمید رسایی(سمت راست) و روح‌الله حسینیان، دو نماینده مجلس که نامه به حسن روحانی را امضا کرده‌اند.

۴۸ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری به در نظر گرفتن محدودیت‌های جدید برای سفر به ایالات متحده اعتراض کرده و آن را نقض توافق جامع هسته‌ای وین (برجام) دانستند.

این نمایندگان در نامه خود به حسن روحانی نوشتند که "ممنوعیت ورود تجار و دیگر مسافران ۳۸ کشور دنیا به ۴ کشور از جمله ایران ، صریحا مخالف مواد ۲۸ و ۲۹ برجام و ماده ۳ مصوبه اخیر مجلس در مورد برجام" است.

به اعتقاد امضاکنندگان این نامه، اعمال محدودیت‌های جدید در قانون موسوم به ویزا ویور، "عملا قفل و زنجیرهای جدیدی را به همکاری تجار و سرمایه‌گذاران خارجی با جمهوری اسلامی" زده است و به معنای " تداوم تحریم، بدون اسم تحریم" است.

از سوی دیگر یک نماینده مجلس شورای اسلامی از تدوین طرح دو فوریتی به منظور "ایجاد محدودیت برای ورود سربازان و سیاستمداران امریکایی به ایران" خبر داده است.

عبدالرحمان رستمیان به خبرگزاری مجلس گفته که این طرح در واکنش به تصویب قانون اعمال محدودیت‌های جدید برای سفر به آمریکا از سوی کنگره ایالات متحده ارائه خواهد شد.

به گفته این نماینده مجلس، در این طرح محدودیت‌هایی برای ورود به ایران برای سربازان، سیاستمداران، مدیران و نمایندگان کنگره آمریکا در نظر گرفته خواهد شد.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده سه روز پیش در نامه‌ای به محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود اطمینان داد که دولت آمریکا اجازه نخواهد داد قانون مربوط به محدودیت سفر به کشورهای حامی تروریسم، شامل سوریه، ایران، عراق و سودان، موجب اخلال در فعالیت‌های اقتصادی ایران شود.

XS
SM
MD
LG