لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

انتقاد جمهوری‌خواهان از نامه کری به ظریف درباره قانون محدودیت سفر


اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از جان کری به دلیل ارسال نامه به وزیر خارجه ایران و دادن تضمین درباره قانون محدودیت سفر به آمریکا انتقاد کرد.

اد رویس در این باره گفت که کاخ سفید به جای تلاش برای جلب رضایت ایران، باید این کشور را در قبال آزمایش‌های موشکی، حمایت مستمر از تروریسم و حبس غیرقانونی شهروندان آمریکایی وادار به پاسخگویی کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا سه روز پیش در نامه‌ای به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اطمینان داده بود که دولت آمریکا اجازه نخواهد داد قانون مربوط به محدودیت سفر به کشورهای حامی تروریسم شامل سوریه، ایران، عراق و سودان موجب اخلال در فعالیت‌های اقتصادی ایران شود.

به نوشته آقای کری، دولت آمریکا ابزاری در اختیار دارد که می‌تواند بازرگانان و مدیران شرکت‌ها را از این محدودیت صدور ویزا مستثنی کند.

کوین مک کارتی، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز از نامه جان کری به ظریف انتقاد کرد و طی بیانیه گفت که دولت آمریکا به جای تضعیف اهداف کنگره در خصوص معافیت ویزا، بهتر است به آزمایش‌های موشکی ایران که نقض مکرر قطعنامه‌های شورای امنیت است، رسیدگی کند.

تصویب قانون محدودیت سفر که به تازگی توسط کنگره آمریکا به تصویب رسید محدودیت‌هایی را برای برنامه "ویزا ویور" آمریکا ایجاد کرده است. بر اساس این قانون، شهروندان ۳۸ کشور که برای سفر به آمریکا از تشریفات و موانع عمومی دریافت ویزا معاف هستند، در صورت سفر به کشورهای ایران، سوریه، عراق و سودان طی ۵ سال گذشته، برای سفر به آمریکا باید درخواست ویزا دهند.
بر این اساس این شهروندان غیرآمریکایی روند سخت‌تری را در مقایسه با گذشته برای سفر به آمریکا تجربه خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG