لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

عراقچی: مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا خلاف برجام باشد، برخورد می کنیم


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که اگر مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا درباره محدودیت سفر به ایران مغایر با مفاد توافق هسته‌ای باشد، ایران با آن برخورد خواهد کرد.

آقای عراقچی روز یکشنبه ۲۲ آذر(۱۳ دسامبر) به خبرگزاری ایسنا گفت:‌ "ما در حال بررسی ابعاد مختلف مصوبه کنگره آمریکا از جمله جنبه‌های حقوقی‌ آن هستیم و هنوز این مصوبه نهایی نشده است ولی در حال انجام بررسی‌های لازم هستیم و با اعضای گروه ۱+۵ و رئیس هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این ارتباط گفت‌وگوها و مشورت‌هایی را انجام داده‌ایم."

بر اساس مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا، تمام شهروندان کشورهای واجد شرایط "ویزا ویور" (برنامه معافیت از اخذ ویزا) که در پنج سال گذشته به ایران، عراق، سوریه، سودان و کشورهایی که کانون یا حامی تروریسم شناخته می‌شوند، سفر کرده باشند، از استفاده از این نوع دریافت ویزا محروم می‌شوند و باید از یک روند امنیتی فشرده عبور کنند.

برنامه موسوم به "ویزا ویور" به دارندگان گذرنامه ۳۸ کشور اغلب اروپایی اجازه می‌دهد که بدون نیاز به دریافت ویزا وارد ایالات متحده شوند و ۹۰ روز در این کشور بمانند.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در جلسه مجلس نمایندگان گفت "این طرح همچنین یک اهرم موثر برای کشف تقلب، مانند گذرنامه های دزدی و جعلی، را برای مجریان قانون فراهم می‌کند و برای اقتصاد آمریکا و رهبری ما در خارج مفید است."

این طرح پس از آن در مجلس نمایندگان آمریکا تنظیم و تصویب شد که اعلام شد مظنونان عملیات تروریستی در پاریس شهروند فرانسه بوده و به سوریه رفته بودند. همچنین گفته شده است که داعش نیز دست به انتشار گذرنامه‌های سوری زده است.

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای تبدیل شدن به قانون باید در مجلس سنا نیز به تصویب برسد و سپس برای امضای رئیس جمهوری به کاخ سفید ارسال شود.

شورای حکام اعلام نظر خواهد کرد

مسئول پیگیری برجام در وزارت امور خارجه ایران همچنین با اشاره به تهیه شدن پیش نویس قطعنامه‌ای با هماهنگی کشورهای ۱+۵ درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران برای ارائه به شورای حکام گفت: "این پیش نویس با مشورت‌هایی که با ایران صورت گرفت تنظیم شده و در حال حاضر این قطعنامه آماده است و دارای تمام المان‌ها و مولفه‌های لازم برای بستن پرونده موسوم به پی ام دی است."

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر تشکیل جلسه خواهد داد و آقای عراقچی ابراز امیدواری کرد که قطعنامه تهیه شده به همان شکل تصویب شود.

به گفته او، در صورت تصویب نهایی این قطعنامه دستور کار آژانس در مورد ایران عوض می‌شود و این بیانگر این موضوع خواهد بود که نقشه راه بین ایران و آژانس تکمیل شده است و پرونده موسوم به پی ام دی به بسته می شود.

قطعنامه ارائه به شده به شورای حکام پس از آن تهیه شد که یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آخرین گزارش خود درباره ایران اعلام کرد که فعالیت ها و تحقیقات ایران در ارتباط با سلاح هسته‌ای از سال ۲۰۰۳ متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG