لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۶

ظریف: دولت آمریکا می تواند قانون جدید ویزا را طوری اجرا کند که برجام نقض نشود


ظریف می‌گوید که منتظر اجرای سیاست از سوی دولت آمریکاست و "کاری به کنگره و قوانین آن" ندارد
ظریف می‌گوید که منتظر اجرای سیاست از سوی دولت آمریکاست و "کاری به کنگره و قوانین آن" ندارد

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که در نظر گرفتن محدودیت‌های جدید برای سفر به آمریکا، چنان چه "عین قانون" کنگره اجرا شود، نقض توافق هسته‌ای است. آقای ظریف به استناد مکاتبه با وزیر خارجه آمریکا می گوید دولت آمریکا می تواند قانون جدید ویزا را طوری اجرا کند که برجام نقض نشود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در یک نشست خبری مشترک با لوندگ سورسورن وزیر خارجه مغولستان عنوان کرد که دولت آمریکا را به عنوان "نماینده کل آمریکا" می‌داند و "کاری به کنگره و قوانین آن" ندارد. بنابراین منتظر اجرای سیاست ارائه ویزا از سوی دولت ایالات متحده است تا مشخص شود برجام(متن توافق هسته‌ای) نقض می‌شود یا خیر.

آقای ظریف به نامه جان کری، وزیر خارجه آمریکا استناد کرد و گفت که "اگر دولت آمریکا از امکانات خود استفاده کند"، این قانون مانع از اجرای برجام نخوهد شد.

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اعتراض نمایندگان مجلس که این قانون را نقض برجام دانسته بودند عنوان کرد که این مساله در "هیات نظارت بر اجرای برجام" که وزارت امور خارجه یک عضو آن است، بررسی خواهد شد.

آقای ظریف همچنین توضیح داد: " در طول ۱۰ روز گذشته علاوه بر ملاقات حضوری که بنده با آقای کری در نیویورک داشتم، ده‌ها ایمیل و تماس دیگر بین بنده و ایشان و بین همکاران من با همکاران ایشان صورت گرفته است. همین طور تماس‌هایی با اتحادیه اروپا در این راستا انجام شد و اعضای ۱+۵ منافع زیادی دارند که مانع از اجرای چنین قوانین تبعیض آمیزی شوند."

قانون محدودیت سفر که با تصویب کنگره آمریکا و امضای باراک اوباما اجرایی شد، مربوط به شهروندان ۳۸ کشوری است که برای سفر به آمریکا طبق برنامه معافیت از ویزا موسوم به "ویزا ویور" نیازی به دریافت ویزا ندارند.

بر اساس این قانون اگر این افراد در پنج سال گذشته به یکی از کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، باید برای سفر به آمریکا اقدام به دریافت ویزا کنند.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نامه‌ای به محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود اطمینان داده که دولت آمریکا اجازه نخواهد داد قانون مربوط به محدودیت سفر به کشورهای حامی تروریسم، شامل سوریه، ایران، عراق و سودان، موجب اخلال در فعالیت‌های اقتصادی ایران شود.

XS
SM
MD
LG