لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

مجلس نمایندگان محدودیت‌های مسافرتی به آمریکا را تصویب کرد


تصویب محدودیت ورود افرادی که به کشورهای حامی تروریسم سفر کرده اند، در مجلس نمایندگان آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید این طرح، اهرم موثر برای کشف تقلب، مانند گذرنامه های دزدی و جعلی است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه به اتفاق آرا به طرحی رای داد که برنامه دولتی سهولت ویزا برای اتباع برخی کشورها را محدود می کند.

قانونگذاران مجلس نمایندگان روز سه شنبه با حمایت دو حزبی و با اکثریت قریب به اتفاق، اعمال محدودیت‌های جدید در قانون موسوم به "ویزا ویور" را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه، شهروندان همه کشورهای واجد شرایط ویزا ویور که در پنج سال گذشته به ایران، عراق، سوریه، سودان و کشورهایی که کانون یا حامی تروریسم شناخته می‌شوند، سفر کرده باشند، از استفاده از این برنامه محروم می‌شوند و باید از یک روند امنیتی فشرده عبور کنند.

برنامه موسوم به "ویزا ویور" به دارندگان گذرنامه ۳۸ کشور اغلب اروپایی اجازه می‌دهد که بدون نیاز به دریافت ویزا وارد ایالات متحده شوند و ۹۰ روز در این کشور بمانند.

بر اساس این مصوبه، شهروندان همه کشورهای واجد شرایط ویزا ویور که در پنج سال گذشته به ایران، عراق، سوریه، سودان و کشورهایی که کانون یا حامی تروریسم شناخته می‌شوند، سفر کرده باشند، از استفاده از این برنامه محروم می‌شوند و باید از یک روند امنیتی فشرده عبور کنند.

۴۰۷ نماینده به این تغییرات رای موافق دادند و ۱۹ نفر که همگی دمکرات بودند، با آن مخالفت کردند.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در جلسه دیروز مجلس نمایندگان گفت "این طرح همچنین یک اهرم موثر برای کشف تقلب، مانند گذرنامه های دزدی و جعلی، را برای مجریان قانون فراهم می‌کند و برای اقتصاد آمریکا و رهبری ما در خارج مفید است."

رویس از همتایان خود در سنا خواست با تصویب هرچه زودتر این طرح، برای امضای رئیس جمهوری آماده شوند.

برای این که مصوبه فوق تبدیل به قانون شود، باید در مجلس سنا نیز به تصویب برسد و سپس برای امضای رئیس جمهوری به کاخ سفید ارسال شود.

این پیشنهاد پس از آن که اعلام شد عاملان حملات تروریستی پاریس تابعیت اروپایی داشتند ارائه شد.

گردشگرانی که تحت برنامه "ویزا ویور" بدون نیاز به ویزا به آمریکا سفر می کردند، در مقایسه با اتباع دیگر کشورها از روال تحقیقاتی سبک تری در مقایسه با اتباع دیگر کشورها عبور می کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز یکشنبه خود از کنگره خواست این برنامه را سخت تر کنند و گفت "ما باید یک روند قوی‌تر برای غربالگری افرادی که بدون ویزا به آمریکا می‌آیند، مقرر کنیم که بهتر بتوانیم کسانی را که مناطق جنگی سفر کرده‌اند شناسایی کنیم و ما با اعضای هردو حزب کنگره برای انجام این روند کار می کنیم."

این طرح را جمهوریخواهان قصد دارند به بسته لایحه تامین هزینه های دولت فدرال پیوست کنند که تصویب آن را تضمین کند.

برخی گروه‌های ایرانی، از جمله شورای ملی ایرانیان آمریکا، این مصوبه را "تبعیض آمیز" توصیف کرده و از سنا خواسته اند آن را تصویب نکند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG