لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

نامه سناتورها به کری: تلاش برای جلب رضایت ایران منافع ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران - آرشیو

"آدام کردو" در مقاله‌ای در نشریه واشنگتن فری بیکن با عنوان "دولت اوباما برای پرهیز از ناخشنودی ایران مانع اصلاح برنامه لغو ویزا شد،" به نامه سیزده سناتور آمریکایی به وزیر خارجه آمریکا می پردازد که در آن درباره مکاتبه اخیر جان کری با همتای ایرانی اش عمیقا ابراز نگرانی شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران اخیرا تغییرات آمریکا در قانون لغو ویزا را ناقض توافق هسته ای توصیف کرده و گفته‌اند بازرگانان اروپایی را از سفر به ایران منصرف می کند. وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، به او اطمینان داده است که دولت اوباما از اختیارات خود برای جلوگیری از هرگونه مشکلی در این باره استفاده خواهد کرد.

حال سناتورها با یادآوری این که تروریست‌ها و شبه نظامیان مورد حمایت ایران مسول کشته شدن بیش از ۷۰۰ آمریکایی در لبنان، عراق، و افغانستان بوده‌اند، از جان کری خواسته‌اند به جای تسلای خاطر همتای ایرانی‌اش، او را برای توقف حمایت از تروریسم تحت فشار بگذارد و برای او روشن کند که اصلاحات در قانون ویزا با نگاه به منافع ملی آمریکا تنظیم شده است نه منافع ایران.

شماری از سناتورهای ارشد آمریکایی در نامه‌ای به جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در مورد برنامه معافیت ویزا، او و تیمش را متهم کرده‌اند که با تلاش برای راضی کردن ایران، منافع ملی کشور را به خطر می‌اندازد.

در این نامه، مارک کرک سناتور جمهوریخواه ایالت ایلینوی و ۱۲ سناتور دیگر، "نگرانی عمیق" خود را از نامه اخیر جان کری به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ابراز کرده‌ و می‌گویند، آمریکا "باید برای ایران روشن کند که اصلاحات در برنامه معافیت ویزا، بخاطر منافع ایران تدوین نشده، بلکه منافع امنیت ملی ایالات متحده در نظر بوده است."

این سناتورها در ادامه جان کری و تیم او را ترغیب می‌کنند در حالی که به تعامل با ظریف ادامه می‌دهند، او و دولت ایران را برای کاهش حمایت از تروریسم تحت فشار بگذارند و از آنها بخواهد شواهد ملموسی از چنین کاری ارائه دهد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پی انتشار این نامه گفت، "نامه دریافت شده است و پاسخ مقتضی به آن داده خواهد شد."

XS
SM
MD
LG