لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۰

دونالد ترامپ: رئیس جمهور شوم، به ایران باج نمی‌دهم


دونالد ترامپ، نامزد ۷۰ ساله انتخابات آمریکا
دونالد ترامپ، نامزد ۷۰ ساله انتخابات آمریکا

در روزی که رئیس جمهوری ایران، انتخابات آمریکا را «انتخاب میان بد و بدتر» نامید، ترامپ نامزد جمهوریخواهان با اشاره به حکم زندان دو آمریکایی در ایران، گفت اگر من رئیس جمهور شوم به ایران باج نمی‌دهم.

دونالد ترامپ روز یکشنبه ۲ آبان در توئیتر خود بدون اشاره به نام باقر و سیامک نمازی، دو آمریکایی ایرانی تبار، نوشت، «باز هم ایران کار خودش را کرد. ایران با زندانی کردن دو شهروند آمریکایی، باز هم به دنبال باج گرفتن از آمریکا است.

آقای ترامپ افزود: اگر من رئیس جمهور شوم چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

توئیت ترامپ درباره ایران

اشاره آقای ترامپ به حکم زندان برای باقر و سیامک نمازی است که در هفته گذشته در ایران از سوی قضایی به همراه سه نفر دیگر به ده سال زندان محکوم شدند. آنها از یکسال پیش در ایران زندانی هستند.

آنچه نامزد جمهوریخواهان به «باج» به ایران تعبیر می کند، اشاره به آزادی چهار آمریکایی ایرانی تبار از زمان اجرای توافق هسته ای است.

دیماه گذشته، ساعتی قبل از اعلام اجرای رسمی توافق هسته ای ایران و غرب، چهار آمریکایی ایرانی تبار به نام های جیسون رضائیان، امیر میرزای حکمتی، سعید عابدینی و نصرت الله خسروی آزاد شدند.

همان زمان دولت آمریکا اعلام کرد که در زمان اجرای توافق، ایالات متحده معوقات ایران را بازپرداخت کرده است. ایران ۴۰۰ میلیون دلار پول نزد آمریکائیان داشت که از بعد از گروگانگیری در سال ۱۳۵۸ بلوکه شده بود. مبلغ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به عنوان سود اصل مبلغ به ایران پرداخت شد.

دولت اوباما از این اقدام دفاع کرد و گفت که برای پیشگیری از حکمی سنگین در دادگاه های بین المللی این پول را به ایران پرداخت کرده است اما چند ماه بعد، جمهوریخواهان، پرداخت این پول را باج دولت اوباما به ایران عنوان کردند.

دونالد ترامپ ابتدا مدعی شده بود که حتی فیلم انتقال پول نقد به ایران را دیده، اما بعد حرف خود را پس گرفت اما همچنان پرداخت پول به ایران را باج برای آزادی زندانیان آمریکایی دانست.

واکنش رو یکشنبه آقای ترامپ در حالی است که بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، بازتاب مبارزات انتخاباتی آمريکا در صحنه بين المللی، واکنش انتقاد آميز رئيس جمهوری ايران را در پی داشته است.

حسن روحانی روز یکشنبه، دوم آبان ماه، با اشاره با ضعف اخلاقی در آمریکا گفت انتخابات آمریکا به انتخاب میان «بد و بدتر» نزول پیدا کرده است.

اين نخستين بار است که رئيس جمهوری ايران در مورد انتخابات رياست جمهوری آمريکا بطور علنی و از تلويزيون سراسری اظهار نظر کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG