لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

انتقاد گسترده جمهوریخواهان از دولت اوباما: مشخص شد به ایران "باج" دادید


جان مک کین رئیس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح سنا
جان مک کین رئیس جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح سنا

جمهوریخواهان و نامزد آنها در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، بلافاصله پس از اظهارات روز پنجشنبه سخنگوی وزارت خارجه در مورد چگونگی تحویل پول نقد به ایران در زمستان گذشته برای حل و فصل دعوای حقوقی بین تهران واشنگتن واکنش نشان دادند و بار دیگر کاخ سفید را به پرداخت "باج" به تهران متهم کردند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر روز گذشته گفت، واشنگتن از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران به عنوان "اهرم فشاری" برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران استفاده کرده بود و گفت "ما این نگرانی را داشتیم که ایران ... ممکن است برای آزادی زندانی‌ها زیر قول خود بزند."

اندکی پس از این اظهارات، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات هشتم نوامبر، بار دیگر باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده را به "دروغگویی" در این باره متهم کرد و گفت "او انکار کرد که این مبلغ باج بود؛ اما بود. حالا مشخص شد."

اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز، که پیشتر به سخنان جان کربی واکنش نشان داده بود، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس گفت که پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد به ایران در زمان آزادی زندانیان آمریکایی در ایران، در حقیقت "باج" بود.

سناتور ارشد جمهوریخواه جان مک کین نیز شب گذشته در بیانیه‌ای گفت "اذعان وزارت خارجه آمریکا مبنی بر موکول کردن تحویل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران تا خروج آمریکایی‌های آزاد شده از خاک آن کشور، چیزی را تایید می‌کند که قبلا هم واضح بود: این که دولت اوباما به حامی شماره یک تروریسم در دنیا باج داده و تا کنون سعی داشته آن را انکار کند."

سناتور جمهوریخواه تام کاتن نیز در بیانه ای که بر روی وبسایت خود منتشر کرد، نوشت "گزارش‌های امروز تردیدهای بسیاری از ما را تایید می‌کند: این که پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران پرداخت کردن باج برای آزادی چهار شهروند آمریکایی بوده که بطور غیرقانونی توسط آیت‌اﻟله‌ها در ایران بازداشت شده بودند."

این نماینده ایالت آرکانزاس در سنای آمریکا در ادامه گفت، "متاسفانه این تنها مردم آمریکا نیستند که چنین تاییدیه‌ای را گرفتند، بلکه گروه‌های تروریستی و دشمنان ما در سراسر دنیا هم دریافتند که ایالات متحده بابت گروگان‌ها پول می‌پردازد ."

سناتور جمهوریخواه بن سس نیز گفت، اگر پرداخت پول نقد مشروط به آزادی گروگان ها بوده است، این "باج" خوانده می‌شود و پرزیدنت اوباما باید این را به مردم آمریکا توضیح دهد.

سناتور جمهوریخواه ریچارد بر نیز در همین راستا از باراک اوباما انتقاد کرد و گفت، اینگونه تصمیم‌ها امنیت آمریکا و متحدانش را به خطر می اندازد.

مارک کرک، رئیس یک کمیته فرعی در سنا که بر امور وزارت خزانه داری، تروریسم و قوانین تحریم های ایران نظارت می گوید گزارش وال استریت ژورنال نشان داد که اعلام اینکه ارسال پول به ایران یک باج بود، درست بود. او گفت سیاست دولت در مماشات با تهران چراغ سبزی به ایران برای گروگان گرفتن دیگر شهروندان خارجی از جمله سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی و رضا شاهینی که به غلط در ایران زندانی شده اند، نشان داد. او گفت جلسات کنگره تنها راهی است که مردم آمریکا کاملا از ابعاد این پرونده باخبر شوند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که پرداخت پول نقد برای حل و فصل دعوای حقوقی ایران در دادگاه لاهه، گفت‌وگو برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران و مذاکرات هسته‌ای، در بسترهای دیپلماتیک جداگانه‌ای در جریان بود.

XS
SM
MD
LG