لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

انتقاد ترامپ از توافق اتمی؛ اوباما به ایران اجازه داد به سمت سلاح هسته ای رود


ترامپ می گوید توافق اتمی موجب می شود که ایران در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار گیرد
ترامپ می گوید توافق اتمی موجب می شود که ایران در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار گیرد

نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز دوشنبه در سخنانی در تشریح سیاست خارجی خود، دولت باراک اوباما رئیس چمهوری کنونی ایالات متحده را به کمک به تهران در دستیابی به سلاح هسته ای در چارچوب توافق اتمی متهم کرد.

دونالد ترامپ که در ایالت اوهایو سخنرانی می کرد، گفت " ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم هم اکنون به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار که توسط آمریکا آزاد شده، غوطه ور شده است. حتی اگر حوادث دو هفته پیش یادتان باشد، ۴۰۰ میلیون دلار دیگر پول نقد به عنوان باج برای آزادی گروگان هایمان به ایران داده شد.

وی در ادامه افزود، "بدتر از همه این که توافق اتمی موجب می شود ایران، کشور شماره یک حامی تروریسم اسلام رادیکالیزه، در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار گیرد."

نامزد جمهوریخواهان در انتخابات آبان ماه آمریکا گفت "خلاصه سیاست خارجی اوباما و کلینتون داعش را بوجود آورد، خاور میانه را بی ثبات کرد و ایران را که همچنان شعار مرگ بر آمریکا سر می دهد را در موقعیت برتر نه تنها در خاور میانه بلکه در جهان قراردهد."

اظهارات آقای ترامپ در حالی است که در روزهای اخیر، اظهارات جنجالی او بار دیگر مورد توجه رسانه های آمریکا قرار گرفته است. او در هفته پیش چهار بار در گفت و گوهای جداگانه تاکید کرد که اوباما را بنیانگذار داعش می داند، اما بعدا عقب نشینی کرد و گفت به "طعنه" این را گفته است.

دولت باراک اوباما به همراه شرکای جهانی خود توانست پس از دو سال مذاکرات فشرده با تهران، که تحت تحریم های گسترده ای بود، به توافق اتمی دست یابد؛ توافقی که به موجب آن تهران در ازای توقف رشد برنامه اتمی خود، به کاهش و رفع تحریم ها دست یابد.

XS
SM
MD
LG