لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

شمخانی: دریافت پول نقد از آمریکا ربطی به مذاکرات هسته‌ای نداشت؛ تصادفی بود


دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز دوشنبه ۱۸ مرداد ماه عنوان کرد که دریافت ۴۰۰ میلیون دلار از آمریکا ارتباطی به مذاکرات هسته‌ای نداشته است.

علی شمخانی گفت همزمانی دریافت ۴۰۰ میلیون دلار از آمریکا با مذاکرات هسته‌ای "تصادفی" بوده و این پول "بخشی از حساب خرید‌های نظامی رژیم گذشته است."

وی همچنین گفت "عدم پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۶۴ موجب شد که دولت آمریکا مجبور به پرداخت رقمی معادل یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار به عنوان اصل و بهره طلب ایران شود."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان این که تهران ترجیح می‌دهد وارد جزئیات این پرونده نشود، گفت سکوت ایران باعث می‌شود تا کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا "بیشتر ماهیت واقعی خود را برملا کنند".

ماجرای انتقال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران به سال ۱۳۶۰ باز می گردد که بعد از ماجرای گروگانگیری، آمریکا این مبلغ را بلوکه کرد. وزارت خارجه آمریکا دی ماه سال گذشته اعلام کرد این مبلغ را به علاوه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان بهره پول در سه دهه، به ایران پرداخت کرده است.

روز چهارشنبه هفته گذشته روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال به نقل از منابع خود اعلام کرد ۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ به طور نقد به عنوان "باج" به ایران پرداخت شده است؛ چرا که تنها ساعتی بعد از پرداخت این پول به ایران، چند زندانی آمریکایی ایرانی تبار از تهران آزاد شدند.

این گزارش با انتقاد شدید چهره‌های جمهوریخواه در آمریکا مواجه شد و به ویژه دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا نیز واکنش تندی به آن نشان داد.

اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتقاد از اقدامات دولت آمریکا در ارتباط با ایران، که به گفته او به طور فراقانونی و با پنهان کردن حقایق از کنگره و مردم آمریکا صورت گرفته است، گفت "صدها میلیون دلار در جیب یک رژیم تروریست به معنای خطرناکتر کردن منطقه است."

در سوی مقابل، جان کری وزیر خارجه آمریکا پرداخت "باج" از سوی آمریکا را رد کرد و گفت که پرداخت این پول ربطی به توافق هسته‌ای نداشته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نیز توضیح داد که توافق پنهانی در میان نبوده و ماجرای اخیر تنها "جنجال سازی" برخی‌هاست.

او با بیان این که فشار بر ایران باعث شده تا زندانیان آمریکایی ایرانی آزاد شوند، گفت: "تنها دلیلی که ما به آنها پول نقد دادیم، این بود که تحریم اجازه نمی‌داد ما از طریق حساب منتقل کنیم. فقط چون نقد پرداخت کرده‌ایم، یک عده این را خبری کردند. پول نقد دادیم چون ما توافق بانکی نداریم و بخشی از فشارهایی بود که به ایران وارد کردیم."

XS
SM
MD
LG