لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

دیدار اعضای ارشد دولت اوباما و اعضای کنگره آمریکا پشت درهای بسته؛ جزئیات پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران


مسئولان خزانه داری و وزارت دادگستری آمریکا به اعضای کنگره درباره جزئیات پرداخت به ایران توضیح داده اند.
مسئولان خزانه داری و وزارت دادگستری آمریکا به اعضای کنگره درباره جزئیات پرداخت به ایران توضیح داده اند.

وزارت خزانه داری، وزارت دادگستری و وزارت خارجه دولت اوباما در دیداری پشت درهای بسته با برخی اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا جزئیاتی از پرداخت نقد به ایران را به اطلاع آنها رساندند. دولت اوباما می گوید بعد از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار اصل طلب ایران، مبلغ ۱.۳ میلیارد دلار نیز در دو پرداخت جداگانه به ایران پرداخت شده است.

سخنگوی خزانه داری آمریکا به اسوشیتدپرس گفت پرداخت های نقدی به خاطر "کارآمدی تحریم های آمریکاو دیگر کشورها" در منزوی کردن ایران از اقتصاد بین المللی ضرورت داشته است. او افزود این پرداخت ها به فرانک سوئیس، یورو، و دیگر واحدهای ارزی بوده است.

مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار تسویه حساب پرونده ای ۳۷ ساله میان آمریکا و ایران بوده است. ۱.۳ میلیارد دلاری که در دو قسط به ایران پرداخت شده در حقیقت بهره دعوی ۴۰۰ میلیون دلاری بین دو کشور است که به زمان شاه ایران باز می گردد.

پرداخت پول و مبادله زندانی ها

هواپیمای حامل زندانی های آمریکایی پس از آزاد شدن
هواپیمای حامل زندانی های آمریکایی پس از آزاد شدن

کابینه اوباما بارها مدعی شده که پرداخت پول به ایران و آزادی زندانی های آمریکایی با اینکه همزمان رخ دادند، ارتباطی به یکدیگر نداشتند. با این حال کاخ سفید اخیرا گفته است این پرداخت پول در عین حال به عنوان اهرمی استفاده شده بود تا آزادی زندانی ها تضمین شود.

جمهوریخواهان کنگره آمریکا کاخ سفید را متهم کرده اند به اینکه آمریکا برای آزادی زندانی هایش به ایران باج داده است، اتهامی که از سوی کاخ سفید رد شده است.

روز سه شنبه، ۱۶ شهریور ماه، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه فلوریدا، و اد رویس، جمهوریخواه نماینده مجلس نمایندگان از کالیفرنیا، دو جمهوریخواه کنگره، لایحه ای را به کنگره معرفی کردند که دولت آمریکا را از چنین پرداخت هایی در آینده منع می کند.

سناتور روبیو در بیانیه ای گفت: "دولت آمریکا نباید وارد مذاکره با تروریست ها شده و برای آزادی گروگان به آنها باج دهد."

از سویی دیگر اد رویس رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: "چه چیزی بدتر از پرداخت باج ۴۰۰ میلیون دلاری به ایران است؟! پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار باج."

اد رویس که همچنین نامزد معاون رئیس جمهوری دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ است در ادامه سخنان روز سه شنبه گفت: "این ثروت یک شبه رژیم تندروی ایران را گستاخ تر و امنیت ملی آمریکا را ضعیف تر کرده است."

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG