لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

تبرئه پلیس که مرد سیاهپوست را کشته بود، موجب ناآرامی در شهر سنت‌لوئیس شد


معترضان به تبرئه پلیس سفیدپوست معترض بودند.
معترضان به تبرئه پلیس سفیدپوست معترض بودند.

تظاهرات صدها نفر از اهالی سنت لوییس در ایالت میزوری جمعه شب به خشونت کشیده شد.

این معترضان به تبرئه یک پلیس سابق سفیدپوست معترض بودند که در سال ۲۰۱۱ یک مرد سیاهپوست را کشته بود.

در سال ۲۰۱۱، «جیسون استاکلی» افسر پلیس وقتی نمی تواند «آنتونی لامار اسمیت» را بازداشت کند، او را با ماشین پلیس دنبال می کند و بعد از توقف خودروی اسمیت، او را با شلیک پنج گلوله به قتل می رساند. انتشار ویدئوی این تیراندازی به مجموعه ای از اعتراض ها در شهر سنت لوئیس منجر شد. این رویداد با اعتراضات دیگر به کشتن سیاهپوستان توسط پلیس همزمان شده بود.

جمعه شب ۲۴ شهریور نیز بعد از تبرئه پلیس توسط هیات منصفه، گروهی ابتدا در مقابل ساختمان مرکزی پلیس سنت لوییس جمع شدند اما به گزارش پلیس این تظاهرات با شکستن شیشه خودروهای پلیس، پرتاب بطریهای آب به سوی پلیس و زخمی کردن چند افسر، و پاشیدن رنگ به محل اقامت شهردار سنت لوییس به خشونت کشیده شد.

گزارشها حاکیست دست کم ۹ افسر پلیس در این درگیریها زخمی شدند.

تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردهایی با مضمون «صلح بدون عدالت ممکن نیست» خواستار محاکمه مجدد جیسون استاکلی شدند.

ماجرای محاکمه «جیسون استاکلی» جنجالی بود. این پلیس سابق مدعی شده بود که «آنتونیو لامار اسمیت» قصد معامله مواد مخدر داشت و چون او گریخته بود و بعد زمانی که خودروی او را متوقف کرد، دید که او دست به اسلحه می برد و به همین دلیل به او شلیک کرد. با اینحال، ویدئوی سابق این پلیس سابق در زمان تعقیب اسمیت نشان می داد که او با عصبانیت ضمن توهین به اسمیت، گفته بود، من او را می کشم.

او ابتدا به قتل و سند سازی و قرار دادن ساختگی اسلحه بر روی جسد آنتونی لامار اسمیت متهم شده بود اما دادگاه پس از شش سال او را تبرئه کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG