لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

اعتراض در چند شهر آمریکا به حکم دادگاه زیمرمن


شهروندان در ایالت نیوجرسی آمریکا به حکم دادگاه جورج زیمرمن اعتراض می کنند.
شهروندان در ایالت نیوجرسی آمریکا به حکم دادگاه جورج زیمرمن اعتراض می کنند.
به دنبال اعلام حکم تبرئه یک مرد در دادگاهی در ایالت فلوریدا از اتهام قتل عمد و قتل غیر عمد یک نوجوان سیاهپوست، شماری از شهرهای بزرگ آمریکا شاهد اعتراضات عمدتا مسالمت آمیز اما توام با احساسات شدید شد.

این پرونده قضایی در رسانه های آمریکا چندین ماه بود که دنبال می شد. بر اساس برخی گزارش ها، اعتراضات در شهر های لس آنجلس، سانفرانسیسکو، نیویورک و چند شهر دیگر روی داده است.

پیش از این نیز احکام مرتبط با پرونده های نژادی باعث بروز ناآرامی های گسترده ای شده بود. در سال ۱۹۹۲ تبرئه ماموران پلیس لس آنجلس که به ضرب و شتم یک موتور سوار سیاهپوست متهم شده بودند، به چند روز اعتراض خشونت آمیز منجر شد.

در جریان آن اعتراضات در لس آنجلس ده ها نفر کشته و صد ها نفر مجروح شدند و بسیاری از اموال غارت شد. حدود ۱ میلیارد دلار در آن اعتراض ها به اموال آسیب رسید.

در مقایسه با آن رویداد، اعتراضات صورت گرفته به حکم تبرئه جورج زیمرمن نسبتا مسالمت آمیز است. شنبه شب، ۶ عضو هیات منصفه دادگاه زیمرمن در فلوریدا که همگی زن بودند، او را گناهکار ندانستند.

وکیل خانواده ترایوان مارتین، نوجوان ۱۷ ساله که در درگیری با زیمرمن کشته شد، روز یکشنبه در شبکه خبری فاکس نیوز حاضر شد. او حکم دادگاه را «باور نکردنی» توصیف کرد، اما گفت خانواده مارتین از مردم می خواهند که آرام باشند.

او گفت ما تصمیم هیات منصفه را می پذیریم اما با آن موافق نیستیم.

در سال ۲۰۱۲، زیمرمن که به عنوان نیروی داوطلب از محله اش در ایالت فلوریدا نگهبانی می کرد، هنگام گشت زنی با مارتین روبرو شد و این برخورد به یک زد و خورد منجر شد. در آن درگیری زیمرمن با شلیک تیر مارتین را به قتل رساند.

وکلای زیمرمن اعلام کردند که او برای حفظ جان خود در هنگام درگیری با مارتین ناچار به تیراندازی به سمت او شد. خانواده ترایوان مارتین می خواهند این پرونده را پیگیری کنند.
XS
SM
MD
LG