لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

پلیسی که به نوجوان سیاهپوست در فرگوسن شلیک کرده بود، استعفا داد


افسر پلیس سفیدپوست ایالت میزوری آمریکا که از اتهام شلیک به قصد قتل عمد یک نوجوان سیاهپوست غیرمسلح تبرئه شده بود، استعفا داد.

به گفته وکیل «دارن ویلسن»، افسری که پس از یک رویارویی خیابانی در محله سنت لوئیز شهر فرگوسن به «مایکل براون» شکلیک کرده و او را به قتل رسانده بود، استعفای این پلیس به سرعت تاثیر گذار خواهد بود.

این افسر پلیس، پس از تیراندازی به مرخصی اداری فرستاده شده بود.

یک نشریه محلی در فرگوسن متن استعفانامه دارن ویلسن را منتشر کرده است. او در این نامه نوشته است که به او گفته شده «ادامه کار او در نیروی پلیس ممکن است افسران همکار او و شهروندان فرگوسن را به خطر بیاندازد.»

او اضافه کرده است که امیدوار است استعفای او آرامش را به جامعه بازگرداند.

اعتراضات به حکم بی‌گناهی این پلیس، که هفته گذشته از سوی هیات عالی منصفه در فرگوسن صادر شد، روز شنبه ۲۹ نوامبر نیز ادامه یافت. ساعاتی پیش از اعلام استعفای ویلسن، یک راهپیمایی هفت روزه که توسط «انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان» برنامه‌ریزی شده بود، در فرگوسن آغاز شد. راه پیمایان به سمت شهر جفرسن، مرکز ایالت میزوری آمریکا حرکت کردند تا مسیری ۱۹۰ کیلومتری(در حدود ۱۲۰ مایل) را بپیمایند.

به گزارش رویترز، این انجمن اعلام کرده است که راهپیمایی با هدف جلب کردن توجه مدیریت جدید اداره پلیس فرگوسن به اصلاحات در عملکرد و فرهنگ پلیس است.

تجمع‌های اعتراض آمیز طی هفته‌ای که گذشت از زمان اعلام بیگناهی ویلسن آغاز شد. صدها نفر از مردم خشمگین از اعلام بیگناهی ویلسن، روز شنبه پس از تجمع در محله تاریخی جرج تاون شهر واشنگتن دی سی، در یک بازار خرید محلی راهپیمایی کردند.

قتل مایکل براون، تنشهای نژادی در ایالات متحده را شعله‌ور کرد و نگرانی‌ها نسبت به خشونت پلیس را به ویژه نسبت به جامعه سیاهپوستان، دوباره زنده کرد.

XS
SM
MD
LG