لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۹

قتل پنج مامور پلیس در جریان برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز دالاس تگزاس توسط تک‌تیراندازها


این تظاهرات پنجشنبه شب در شهر دالاس در ایالت تگزاس برگزار شد.
این تظاهرات پنجشنبه شب در شهر دالاس در ایالت تگزاس برگزار شد.

مقام های پلیس شهر دالاس در ایالت تگزاس می گویند تک‌تیراندازها در جریان تظاهرات مسالمت آمیز پنجشنبه ۱۸ تیر، دست‌کم پنج پلیس را به قتل رساندند و هفت مامور دیگر را زخمی کرده اند.

دیوید براون، رئيس پلیس شهر دالاس اعلام کرد یک شهروند عادی هم در میان زخمی ها است.

پلیس دالاس همچنین اعلام کرد یکی از مظنونان به تیراندازی بازداشت شده و فرد دیگری نیز خود را تسلیم کرده‌است.

تظاهرات مسالمت آمیز در دالاس مانند برخی دیگر از شهرهای آمریکا در اعتراض به کشته شدن دو مرد سیاهپوست در ایالت های لوئیزیانا و مینه‌سوتا در حال برگزاری بود که به گفته پلیس تک‌تیرانداز یا تک‌تیراندازانی به سوی مامورانی که مسئول نظم اطراف این تظاهرات بودند، شلیک کردند.

خبرنگار فاکس نیوز یکی از این تیراندازی ها را ثبت کرده است.

مردم در مرکز شهر دالاس در حال برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز بودند که ساعت ۸:۴۵ شب به وقت محلی صدای شلیک چند گلوله شنیده شد. شاهدان عینی گفتند بیش از ده گلوله شلیک شد و تیراندازی از بالای ساختمان ها بود.

به نظر می رسد هدف این تیراندازی ها ماموران پلیس بودند و عملا واکنشی به کشتن دو سیاهپوست در مینه‌سوتا و لوئیزیانا باشد.

بیشتر بخوانید

مرگ این دو سیاهپوست توسط پلیس موج جدیدی از اعتراض را در برخی ایالات های آمریکا در پی داشته است.

روز چهارشنبه التون استرلینگ، یک آمریکایی آفریقایی تبار در شهر "بتون روژ" ایالت لوئیزیانا به ضرب پنج گلوله پلیس جان باخت و انتشار تصاویر ویدئویی حادثه، موج جدید اعتراضات در مورد استفاده بیش از حد پلیس از زور را به راه انداخت.

روز چهارشنبه همچنین فیلاندو کاستیل، ۳۲ ساله در شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا در حالی که به همراه یک زن و یک کودک ۷ ساله در داخل خودرو پشت چراغ قرمز متوقف بود، هدف گلوله پلیس قرار گرفت و دقایقی پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. مرگ او توسط دوربین موبایل ضبط شد و انعکاس او موجی از اعتراض را در پی داشت.

واکنش اوباما

باراک اوباما که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو ناتو به ورشو پایتخت لهستان سفر کرده، در جریان جزئیات حادثه دالاس قرار گرفته است. او در تماس با فرماندار این ایالت گفت که دولت آماده هرگونه کمک است.

آقای اوباما که پیشتر درباره مرگ دو سیاهپوست واکنش نشان داده بود، تاکید کرد کشتن پلیس هایی که برای برقرار امنیت یک تظاهرات مسالمت آمیز در دالاس هدف قرار گرفته اند، هیچ توجیهی ندارد.

اوباما چهارشنبه در بدو ورود به ورشو در واکنش به کشتن دو سیاهپوست توسط پلیس گفته بود همه آمریکایی ها باید عمیقا نگران چنین اتفاقاتی باشند.

وی تاکید کرده بود، گروه بزرگی از شهروندان ما این‌طور فکر می کنند که به خاطر رنگ پوستشان، رفتار متفاوتی با آنها می‌شود و این موضوع دردناک است.

اوباما گفته بود،‌ این موضوع باید همه ما را نگران کند. این مساله سیاه، یا دیگر رنگین پوستان نیست. این مساله آمریکاست و هر انسان منصفی باید نگران شود.

XS
SM
MD
LG