لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

هزاران نفر در تدفین نوجوان مقتول در فرگوسن شرکت کردند


مادر مایکل براون در کنار تابوت فرزندش در کلیسا - سنت لوئیس، میزوری، سوم شهریور
مادر مایکل براون در کنار تابوت فرزندش در کلیسا - سنت لوئیس، میزوری، سوم شهریور

در این مراسم شماری از رهبران و فعالان حقوق مدنی، سیاستمداران و چهره های معروف آمریکا شرکت داشتند.

در مراسم تشییع و تدفین مایکل براون، نوجوان سیاهپوست اهل فرگوسن، هزاران نفر شرکت کردند. آخرین وداع با نوجوان سیاهپوست، در جوی از حسن نیت و شادی همراه با موزیک و رقص و آواز در کلیسای باپتیست «فرندلی تمپل» در شهر سنت‌لوئیس برگزار شد.

خبرنگار صدای آمریکا که در مراسم تشییع جنازه مایکل حضور داشت فضای کلیسا را «شادمانه» توصیف کرد و گفت:

«والدین مایکل از حمایتی که مردم محل با حضور در مراسم بزرگداشت پسرشان نشان دادند، بسیار احساس خوشحالی کردند. از تظاهرات خبری نبود و آرامش بر فضا حکمفرما بود.»

مایکل براون نوجوان ۱۸ ساله سیاه‌پوست اهل ایالت میزوری، روز ۱۸ مرداد به ضرب گلوله یک پلیس سفید پوست کشته شد. دوستان و شاهدان عینی می‌گویند او مسلح نبود و دستانش را به علامت تسلیم بالای سر گرفته‌‌‌بود؛ با این حال، پلیس با شلیک چند گلوله، او را ازپادرآورد. تنها چند روز مانده بود تا او وارد کالج شود.

کلاه تیم کاردینالز سنت لوئیس، تیم بیسبال محبوب مایکل، که روزی که کشته شد بر سر داشت، در کنار عکس‌های کودکی، مدرسه، عکسی با کلاه تیم کاردینالز، فارغ التحصیلی دبیرستان و گواهی دیپلمش، روی تابوت او دیده می‌شد.

مراسم روز دوشنبه در میان نظارت گسترده پلیس برای جلوگیری از تجدید خشونت ها در رابطه با کشته شدن مایکل براون برگزار شد.

در مراسم روز دوشنبه، شماری از رهبران و فعالان حقوق مدنی، سیاستمداران و چهره های معروف آمریکا شرکت داشتند، از جمله ال شارپتون، کشیش، فعال حقوق مدنی و مجری تلویزیونی، در سخنرانی اش گفت نباید یاد مایکل براون را با شورش زنده نگه داریم، بلکه باید از او به عنوان فردی یاد کنیم که مردم آمریکا را رو‌درروی نحوه فعالیت پلیس و نیروی انتظامی قرار‌داد:

«مسأله عدالت و انصاف در میان است. وقتی بودجه آمریکا صرف تأمین تجیهزات نظامی برای پلیس می شود، ولی برای آموزش دادن به نیروی انتظامی یا برای آموزش کودکان کشورمان پول نداریم،

باید با وقایعی مثل کشته شدن مایکل براون کنار بیاییم.»

آقای شارپتون افزود برای حفظ نظم و آرامش نباید چششمان را به روی لزوم اجرای عدالت ببندیم.

جسی جکسون، دیگر کشیش و فعال حقوق بشر، و سه تن از مقامات کاخ سفید هم در مراسم تدفین مایکل براون حضور داشتند.

پیش از شروع مراسم، پدر مایکل براون از شرکت‌کنندگان خواست آرامش را حفظ کنند و از اعتراض بپرهیزند. حاضران در مراسم به درخواست وی احترام گذاشتند و به رغم حضور سنگین پلیس، صدای اعتراض و درگیری بلند نشد.

در بیرون کلیسا، عده ای از حاضران سرود «ما چیره خواهیم شد» را خواندند که مربوط به جنبش حقوق مدنی بود.

از روز هجدهم مرداد که مایکل کشته شد تا امروز شهر فرگوسن صحنه تظاهرات و اعتراض مردم محل بود. تا کنون بیش از ۱۵۰ نفر در ارتباط با تظاهرات بازداشت شده اند، غالب بازداشت ها به دلیل سرپیچی از دستور پلیس برای متفرق شدن صورت گرفته است.

قتل مایکل براون به مسأله شکاف نژادی در شهر عمدتاً سیاه‌پوست نشین فرگوسن دامن زده. بر‌خلاف ساکنان، تقریباً همه نیروهای پلیس و سیاستمداران فرگوسن سفیدپوست هستند.

هیأت منصفه دادگاه برای رسیدگی به پرونده قتل مایکل براون چهارشنبه گذشته کار خود را آغاز کرد. دادستان منطقه ای می گوید روند رسیدگی به این پرونده ممکن است بیش از دو ماه به طول بیانجامد.

XS
SM
MD
LG