لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

راهپیمایی در فرگوسن در سالگرد کشته شدن نوجوان سیاهپوست به دست پلیس


همزمان با سالگرد کشته شدن مایکل براون، نوجوان سیاهپوست به دست یک پلیس سفید پوست کشته شد، مراسمی در فرگوسن برپا شد.

روز یکشنبه ۹ اوت سالگرد کشته‌شدن نوجوان سیاهپوست در تیراندازی یک پلیس سفید‌پوست در فرگوسن میزوری است؛ رویدادی که در ایالات متحده موجب گفتگوی ملی در مورد توسل پلیس به استفاده از زور نسبت به اقلیت های نژادی شد. مرگ او موجب سلسله اعتراضات به برخورد پلیس با شهروندان سیاهپوست شد.

سالگرد مرگ مایکل براون در فرگوسن همراه با راه پیمائی و تظاهرات است. یک سال پس از مرگ مایکل براون، در مراسمی که از روز شنبه ۸ اوت آغاز شد، پدرش راه پیمایان را به سوی محل کشته شدن اوهدایت کرد.

او در این مراسم گفت: «هر کسی به نوعی سوگواری می کند. من هر روز در رنجم. مردم می‌دانند آنچه در اینجا، در این شهر روی داد، نادرست بود و حالا محبت و احترام خود را نشان می‌دهند.

در پی تظاهرات در چندین شهر آمریکا در اعتراض به مرگ مایکل براون و چند مورد دیگر کشته شدن سیاهپوستان به دست پلیس سفید پوست، مساله نابرابری نژادی و استفاده از زور توسط پلیس نسبت به اقلیت‌های نژادی مورد گفتگوی ملی قرار گرفت.

پدر مایکل براون در راهپیمایی سالگرد مرگ اوگفت که با کمک به خانواده ها و جوانان فرگوسن، زندگی و مرگ پسرش را در یادها زنده نگاه می‌دارد و امیدوار است یک جبهه متحد بتواند تغییر مثبتی در رفتار پلیس با سیاهپوستان ایجاد کند.

بدنبال راهپیمایی روز شنبه ۸ اوت، حدود دویست نفر در اعتراض به پلیس در مقابل مقر پلیس فرگوسن گرد آمدند؛ تظاهراتی که مسالمت آمیز بود و منجر به برخورد با پلیس نشد.

یکشنبه ۹ اوت نیز مراسم سالگرد کشته شدن مایکل براون ادامه پیدا کرد. فعالان حقوق مدنی رهبران مذهبی و شماری از شخصیت‌های برجسته کشور در فرگوسن که جمعیت آن عمدتا سیاه پوست است گرد آمده‌اند تا یاد مایکل براون را گرامی بدارند و خواستار بهبود رابطه مردم با پلیس شوند.

شهردار فرگوسن می‌گوید در یک سال گذشته اصلاحات زیادی در آن شهر انجام شده و این روند ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG