لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

پلیس فرگوسن به «تبعیض» علیه سیاه‌پوستان متهم شد


تبعیض سازمان یافته پلیس علیه سیاهپوستان در فرگوسن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

در پی مرگ یک جوان سیاهپوست ۱۸ ساله در برخورد با یک پلیس سفید پوست در ماه اوت، شهر فرگوسن به کانون تظاهرات و اعتراض گسترده و انتقاد از رفتار تبعیض‌آمیز پلیس با سیاه پوستان تبدیل شده است.

گزارش وزارت دادگستری آمریکا، که برپایه صدها مصاحبه و مرور هزاران سند اداره پلیس فرگوسن تهیه شده، نشان داده است که هدف ۹۳درصد بازداشت‌هایی که پلیس انجام می‌دهد، سیاه‌پوستان‌ هستند. همچنین ۸۵ درصد خودروهای مظنونی که پلیس فرگوسن متوقف می‌کند، به سیاه‌پوستان تعلق دارد و ۹۰ درصد جریمه‌های رانندگی در فرگوسن نیز برای ساکنان سیاه‌پوست شهر صادر شده است.

بازرسان وزارت دادگستری آمریکا همچنین ایمیل هایی حاوی لطیفه‌های نژادپرستانه از سوی مقام‌های محلی فرگوسن یافته‌اند. در یک مورد که در سال ۲۰۰۸ میلادی پس از انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا نوشته و پخش شده است، یک مقام محلی می‌گوید ریاست جمهوری آقای اوباما دیری نخواهد پایید چون کدام سیاهپوستی است که بتواند شغلش را برای چهار سال حفظ کند.

در پی وقایع فرگوسن که به تظاهرات گسترده‌ در بخش‌های وسیعی از ایالات متحده آمریکا در اعتراض به رفتار تبعیض آمیز پلیس با سیاهان دامن زد، باراک اوباما کمیسیون ویژه ای از مقام های امنیتی را به تحقیق درباره فعالیت و عملکرد پلیس آمریکا گمارد. این کمیسیون اخیرا نتیجه تحقیقات و رهنمودهای خود را برای بهبود بخشیدن به وضعیت موجود تسلیم کاخ رئیس جمهوری آمریکا کرده است.

آقای اوباما در باره این گزارش گفت «این گزارش در برگیرنده یک رشته تلاش های بسیار مشخص و ویژه مورد قبول همگان در زمینه اعتمادسازی است. این هم برای پلیس و هم برای جوامع درگیر بسیار خوب است و برای کشور هم پیامدهای خوبی دارد. همه خواهان آن هستند که خیابان های ما امن باشد. همه خواهان آن هستند که قانون به شیوه منصفانه و بدون تبعیض اجرا شود.»

با انتشار گزارش وزارت دادگستری آمریکا، فرگوسن، این شهر درگیر با چالش برای رفع تبعیض نژادی، اکنون در مرکز توجه قرار می‌گیرد؛ شهری که به گفته دولت فدرال آمریکا تبعیض نژادی نه‌تنها در تشکیلات پلیس،که در نظام قضایی و زندان های آن نیز ریشه دوانده است.

XS
SM
MD
LG