لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

باراک اوباما وزیر دادگستری آمریکا را مامور رسیدگی مستقیم به اوضاع فرگوسن کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد که از وزیر دادگستری آن کشور خواسته است تا با سفر به شهر فرگوسن در ایالت میسوری، ضمن ملاقات با مسئولان مربوطه، بطور مستقیم اوضاع بوجود آمده در آن شهر را از نزدیک بررسی کند.

باراک اوباما، که تعطیلات تابستانی خود را نیمه‌کاره رها کرد و به واشنگتن بازگشت، در ملاقاتی با اریک هولدر وزیر دادگستری ایالات متحده و مشاوران خود در کاخ سفید، در باره وقایع پیش آمده در شهر فرگوسن، پس از کشته شدن یک نوجوان سیاه‌پوست توسط نیروهای پلیس آن شهر، به گفتگو پرداخت.

آخرین اوضاع عراق، دلیل اصلی دیگر بازگشت آقای اوباما به واشنگتن برای گفتگو با مشاوران خود بود.

آقای اوباما، بعد از ظهر دوشنبه و پس از رایزنی با مقام های دولتی در کاخ سفید، در سخنانی به خبرنگاران گفت که اریک هولدر روز چهارشنبه به فرگوسن سفر خواهد تا با دیدار با مقامات محلی در آن ایالت و بررسی اوضاع از نزدیک، برای پایان دادن به اعترات خیابانی در آن شهر اقدام نماید.

هفته گذشته، یک جوان سیاه‌پوست به ضرب گلوله پلیس در شهر فرگوسن کشته شد که منجر به بروز و گسترش گروهی از مردم در اعتراض به آن شد، و با وجود گذشت چند روز و اعلام مقررات منع رفت و آمد شبانه، هنوز از شدت تظاهرات کاسته نشده است.

سه روز بعد از کشته شدن او و اوج‌گیری اعتراضات نسبت به پلیس آن شهر، فرماندار ایالت میسوری از اداره پلیس شاهراه‌های ایالتی خواسته بود که امنیت شهر فرگوسن را موقتاً در دست بگیرند.

اما ادامه اعتراضات باعث شد تا در اولین ساعات روز دوشنبه، جی نیکسون فرماندار ایالت میسوری، که از حزب دموکرات است، به واحدهایی از گارد ملی دستور دهد تا به شهر فرگوسن اعزام شوند.

همزمان، دبیر کل سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر خواست که از خود خویشتن‌داری نشان بدهند و از مسئولان آمریکایی خواست که حق برگزاری تجمعات آرام و مسالمت‌آمیز را محترم بشمارند.

سخنگوی بان کی مون روز دوشنبه، گفت دبیر کل سازمان ملل از تصمیم مسئولان فدرال برای انجام تحقیقات در باره مرگ مایکل بروان ۱۸ ساله آگاه است و امیدوار است تحقیقات مقام‌های محلی و فدرال به روشن شدن حقیقت در این ماجرا بیانجامد و عدالت اجرا شود.

آقای بان همچنین به مقام‌های پلیس توصیه کرد که موازین قانونی ایالات متحده و استانداردهای بین‌المللی در برخورد با تجمعات را در نظر بگیرند.

حدود ۴۰ نفر از ماموران پلیس فدرال آمریکا برای تحقیق به شهر فرگوسن رفته‌اند، و وزیر دادگستری ایالات متحده نیز روز گذشته دستور داد، بار دیگر از جسد مقتول این حادثه کالبد شکافی شود.

بنابر آخرین گزارش‌ها، این جوان سیاهپوست بر اثر اصابت ۶ گلوله پلیس که از روبرو شلیک شده بود، کشته شده است. رفت و آمد شبانه در شهر فرگوسن از نیمه شب تا ساعت ۵ بامداد ممنوع شده است، اما تاثیر محسوسی در کاهش اعتراضات یکشنبه شب نداشت.

کاپیتان ران جانسون، فرمانده پلیس شاهراه‌های میسوری می‌گوید «یکشنبۀ ما با دعا، پیام برای اتحاد، صلح و عدالت آغاز شد؛ اما شب که فرا رسید، اوضاع فرق کرد. کوکتل مولوتوف پرتاب شد، غارت کردند و سایر اعمال خشونت آمیز را مرتکب شدند.»

وی در ادامه گفت «این کارها آشکارا، خود به خود و بدون انگیزه نبود، بلکه اعمالی جنایتکارانه با طرح قبلی بود که به منظور وارد آوردن خسارت، آسیب به مردم و تحریک پلیس به واکنش به آن انجام شد. این نافرمانی مدنی نبود، بلکه تحریک و تجاوز از قبل برنامه‌ریزی شده‌ای بود که در بسیاری موارد هماهنگ هم شده بود.»
این فرمانده پلیس همچنین گفت به نیروهای پلیس نیز در مواردی تیراندازی شده، اما کسی زخمی نشده است.

با این حال تظاهرکنندگان می‌گویند، پیش از بکار بردن گاز آشک‌آور توسط ماموران، به خشونت دست نزده‌اند.

لیشا ویلیامز، یکی از تظاهرکنندگان در این زمینه گفت «ما فقط داشتیم می‌رفتیم تا در برابر مرکز کنترل به زانو افتاده و از آنها بخواهیم شلیک نکنند؛ اما درست همان موقع آنها شروع به تیراندازی کردند.»

پلیس با انتشار یک فایل ویدئویی از دوربین امنیتی یک مغازه می‌گوید، مایکل براون و دوستش چند دقیقه پیش از تیراندازی، از آن فروشگاه یک بسته سیگار دزدیده بودند.

یکی از دوستان مایکل براون می‌گوید، روز حادثه آن دو در وسط خیابان راه می‌رفتند و به توصیه مأمور پلیس برای رفتن به پیاده‌رو گوش نکردند.

مایکل هم به حالت دویدن، در حالی که دستانش را بلند کرده بود، از خودروی پلیس دور شد، اما آن مأمور پلیس چندین بار از پشت به او شلیک کرد.

XS
SM
MD
LG