لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۴

افت نرخ امید به زندگی در میان زنان سفیدپوست آمریکا


نرخ امید به زندگی زنان سفیدپوست در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۱ و دو دهم سال بوده است، اما در سال ۲۰۱۴، به ۸۱ و یک دهم سال کاهش یافته است.
نرخ امید به زندگی زنان سفیدپوست در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۱ و دو دهم سال بوده است، اما در سال ۲۰۱۴، به ۸۱ و یک دهم سال کاهش یافته است.

نتایج تحقیقاتی که در سال‌های اخیر انجام شده، نشان می‌دهد که زنان سفیدپوست در ایالات متحده خیلی زودتر از آنچه که باید، از دنیا می‌روند.

بر اساس مطالعات مرکز کنترل بیماری‌ها و مرکز ملی آمار بهداشت و سلامت آمریکا بر روی نرخ مرگ و میر در کشور، نرخ امید به زندگی در گروه‌های مختلف جمعیتی در ایالات متحده افزایش یا دست کم ثابت مانده است؛ غیر از یک مورد: زنان سفیدپوست.

البته افت نرخ امید به زندگی در میان زنان سفیدپوست، چندان زیاد نبوده است؛ چرا که بر اساس آمار اعلام شده، این نرخ در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۱ و دو دهم سال بوده است، اما در سال ۲۰۱۴، به ۸۱ و یک دهم سال کاهش یافته است؛ یعنی تنها یک دهم درصد.

با این حال، همین کاهش اندک نیز موجب نگرانی برخی کارشناسان حوزه سلامت شده است. از جمله جارون سنت آنج از دانشگاه کانزاس که می‌گوید "هر چه زندگی بهتر می‌شود و کارها ساده تر می‌شوند، شغل و فعالیت‌های روزانه ما نیز کم خطرتر می‌شوند. از این رو انتظار داریم که طول عمر ما هم بیشتر شود."

برای همین است که کاهش هر چند اندک یا حتی ثابت ماندن نرخ امید به زندگی یا متوسط سن مرگ و میر برای چند سال متوالی، نگران کننده است.

به گفته او، مشکل زمانی است که می‌بینید نرخ امید به زندگی در میان گروه‌های جمعیتی دیگر، اگر افزایش نداشته، دست کم کاهش هم نیافته است؛ مانند زنان سیاهپوست، که هر چند نرخ پائین‌تری نسبت به زنان سفیدپوست دارند، اما روند صعودی داشته است.

بر اساس آمار ارائه شده، جالب اینجاست که زنان اسپانیایی تبار، با وجود آن که اغلب از متوسط درآمد کمتر و خدمات بیمه درمانی و بهداشتی پائین تری برخوردار هستند، اما طول عمر بیشتری دارند.

پژوهشگران معتقند، حمایت محکم جوامع اسپانیایی تبار از یکدیگر، روابط خانوادگی نزدیک . نرخ بسیار پائین استعمال دخانیات در میان این افراد، از جمله دلایل عمده این امر است.

XS
SM
MD
LG