لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

واکنش پنتاگون به نزدیک‌شدن قایق‌های سپاه به یک ناو آمریکایی در تنگه هرمز


قایق های تندرو سپاه در دو سال اخیر بارها به کشتی ها آمریکایی نزدیک شده اند.
قایق های تندرو سپاه در دو سال اخیر بارها به کشتی ها آمریکایی نزدیک شده اند.

وزارت دفاع ایالات متحده به نزدیک‌شدن شناورهای سپاه پاسداران ایران به یک ناو رهگیر آمریکا واکنش نشان داد و این کار آنها را «غیر ایمن و غیر حرفه ای» نامید.

روز دوشنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که چند شناور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آبهای آزاد تنگه هرمز، به فاصله ۵۵۰ متری کشتی رهگیری آمریکا به نام «یواس‌ان‌اس اینوینسیبل» رساند که در نتیجه این ناو برای جلوگیری از درگیری مجبور شد که مسیرش را تغییر بدهد. این دومین بار است که شناورهای سپاه به این ناو نزدیک شده اند.

براساس عرف دریایی شناورها از فاصله ای مشخص نباید به ناو های جنگی نزدیک تر شوند.

وزارت دفاع آمریکا دوشنبه عصر در واکنش رسمی به این رویداد در بیانیه ای اعلام کرد در رویدادهای دیگری شناورهای سپاه به فاصله ۱۵۰ متری و ۳۵۰ متری ناو سبک اینوینسیبل نزدیک شده اند. همچنین سه کشتی نیروی دریایی بریتانیا هم در این محدوده قرار داشتند.

سخنگوی پنتاگون زمان این اتفاقات را روزهای ۱۲ و ۱۴ اسفند عنوان کرده و گفته ناو آمریکایی به این دلیل مسیر خود را تغییر داده که از رفتار غیر ایمن و غیر حرفه ای جلوگیری کند.

تنش جدید بین قایق های ایران و ناو آمریکا تنها یک هفته بعد از چند رزمایش آمریکا برای مقابله با قایق های تندروی سپاه صورت می گیرد.

تنش بعد از حمله چکشی

هفته پیش، حدود ۳۵ قایق تندرو مجهز به مسلسل همراه با حملات هلیکوپترها و جت های جنگی در مانوری برای شبیه سازی برخورد با قایق های تندروی ایرانی در فلوریدای آمریکا شرکت کردند.

این مانور را پایگاه نیروی هوایی اگلین سازماندهی کرد و نام آن را «حمله چکشی» نهاد تا به یکی از تهدیدهای صورت گرفته علیه نیروی دریایی آمریکا یعنی حملات از سوی قایق های تندرو رسیدگی کند.

ایران بارها با استفاده از قایق های کوچک تندرو برای کشتی های نیروی دریایی آمریکا در آبهای آزاد خلیج فارس مزاحمت ایجاد کرده که به نوشته بیزنس اینسایدر هر یک از این اقدامات قابلیت تبدیل شدن فوری به درگیری های وسیع تر را داشتند.

کشتی های نیروی دریایی آمریکا همچنین در موقعیت مشابه در مقابل قایق های تندروی حوثی های یمن با حمایت ایران قرار گرفت و گلوله هایی را به علامت هشدار شلیک کرد.

پیش از آن در ماه ژانویه یک کشتی عربستان سعودی در خلیج یمن هدف حمله سه قایق تندروی حوثی های تحت حمایت ایران قرار گرفت و دو ملوان سعودی کشته شدند.

نیروی دریایی آمریکا به نقطه ضعف کشتی های عظیم و میلیون ها دلاری خود در مقابل قایق های کوچک و ارزان واقف است اما حمله ماه ژانویه در یمن ثابت کرد که تهدید جدی تر از آن چیزی است که گمان می شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG