لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه: می دانیم تنش ها از سوی قایق های نیروی قدس است، نه نیروی دریایی


ژنرال جوزف وتل در نشست خبری وزارت دفاع آمریکا.
ژنرال جوزف وتل در نشست خبری وزارت دفاع آمریکا.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه در نشست خبری روز سه شنبه پنتاگون با انتقاد از رفتار تهاجمی قایق های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت امیدوار است که نیروی دریایی ایران حرفه ای عمل کند. به گفته او تقریبا همه ماجراجویی ها در خلیج فارس از سوی قایق های تندروی نیروی وابسته به سپاه قدس است.

ژنرال جوزف وتل روز سه شنبه در جلسه خبری وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در مورد عملیات نظامی حوزه مسولیت خود گفت از جمله تلاش ما همراه با متحدان کمک به اطمینان از جریان آزاد تجارت در آبراه های حیاتی از جمله تنگه هرمز است.

ژنرال وتل با اشاره به ماجرای تنش بین قایق های تندروی ایران و ناو های آمریکایی گفت در ماه های اخیر ما شاهد افزایش رفتار مقابله جویانه از سوی ایرانی ها در تنگه هرمز بوده ایم و من شخصا ماه گذشته هنگام عبور از تنگه هرمز در ناو نیواورلان شاهد رفتار تهاجم آمیز قایق های سپاه پاسداران انقلاب ایران بودم.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه افزود: "در روزهای اخیر ما حتی شاهد فعالیتهای تحریک آمیز تری توسط قایق های سپاه پاسداران و نیروی دریایی ایران بودیم. اینگونه رفتار بسیار نگران کننده است و امیدواریم نیروی دریایی ایران به شیوه ای حرفه ای عمل کند."

این مقام ارشد پنتاگون افزود: در مقابل، نمی توانم به آن اندازه که کافی باشد از عملکرد نیروی دریایی آمریکا تعریف کنم، و از شیوه ای که آنها با واکنش حساب شده از تبدیل شرایط به یک حادثه بین المللی جلوگیری کردند، بسیار مغرور و خشنودم."

از ژنرال وتل سوال شد این رفتار تهاجم آمیز ایران را به چه چیز نسبت می دهد، که او در پاسخ گفت، این سوال را باید با رژیم ایران در میان گذاشت.

وی افزود "می خواهم تاکید کنم که ۹۰ درصد این رفتارهای خطرناک از سوی قایق های نیروهای قدس سر می زند، نه از سوی نیروی دریایی ایران. از دید من به مردم ایران ربطی "ندارد و این رژیم ایران است که با این عملکرد قصد دامن زدن به بی ثباتی در منطقه را دارد.

XS
SM
MD
LG