لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

شلیک اخطار نیروی دریایی آمریکا به گشتی‌های ایران در دومین برخورد


در دو روز، چند قایق ایرانی به کشتی های آمریکایی خلاف عرف بین المللی نزدیک شدند.
در دو روز، چند قایق ایرانی به کشتی های آمریکایی خلاف عرف بین المللی نزدیک شدند.

کمتر از یک روز پس از برخورد قایق‌های گشتی نیروی دریایی سپاه پاسداران با یک ناوشکن ارتش ایالات متحده در نزدیکی تنگه هرمز، برخی رسانه‌های آمریکایی عصر پنجشنبه از یک برخورد دیگر بین دو طرف در آب‌های خلیج فارس خبر دادند.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، به دنبال نزدیک شدن سریع یک قایق تندرو ایرانی به دو کشتی نظامی متعلق به نیروی دریایی آمریکا و یک کشتی کویتی در آب‌های شمال خلیج فارس در روز چهارشنبه، شناور آمریکایی اقدام به شلیک هشدار کرد.

شبکه فاکس نیوز هم با بیان این که یک مقام آمریکایی این خبر را تایید کرده است، نوشت شناورهای آمریکایی، پس از یک ارتباط رادیویی مختصر با طرف ایرانی و امتناع آنها از ترک منطقه، سه گلوله به نشانه هشدار شلیک کردند.

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، هنوز در این باره اظهار نکرده است. در صورت تایید، این دومین برخورد بین نیروهای جمهوری اسلامی ایران و گشتی‌های آمریکایی در یک هفته گذشته است.

پنتاگون روز گذشته اعلام کرد که چهار قایق گشتی تندرو متعلق به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، روز سه شنبه برای یک ناوشکن ایالات متحده آمریکا در آب‌های آزاد و در نزدیکی تنگه هرمز ایجاد مزاحمت کرده بودند.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران در واکنش، با بیان این که تامین امنیت کشور در خلیج فارس "بطور طبیعی" بر عهده واحدهای گشت دریایی ایران است، گفت "اگر هر شناور بیگانه‌ای وارد آب‌های ما شود، به آنها اخطار، و اگر تجاوز باشد، مقابله می‌کنیم."

سال گذشته توقیف دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه پاسداران و بازداشت ۱۰ سرنشین آنها، ممکن بود به تنش بزرگی میان تهران و واشنگتن تبدیل شود، که با پیگیری وزیران خارجه دو کشور، حل و فصل شد.

XS
SM
MD
LG