لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ایران ۰۱:۳۷

کاخ سفید: رفتار قایق های ایران در تنگه هرمز می تواند خطرات را افزایش دهد


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید.

سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه در واکنش به دو رویارویی قایق های ایران و کشتی های آمریکایی گفت آمریکا نگران چنین رفتار هایی است چون رفتار قایق های ایران در تنگه هرمز می تواند خطرات را افزایش دهد.

جاش ارنست که روز جمعه با خبرنگاران سخن می گفت در پاسخ به سوالی پیرامون درگیری های روز های گذشته در خلیج فارس گفت هدف شناورهای ایرانی نا مشخص است اما چنین رفتاری قابل پذیرش نیست.

سخنگوی کاخ سفید افزود: این اقدام آنها در منطقه پر رفت و آمدی مثل تنگه هرمز می تواند خطرات ناشی از اشتباه محاسباتی را افزایش دهد.

واکنش آقای ارنست به تنش دو روز اخیر بین قایق های ایرانی و کشتی های آمریکایی در تنگه هرمز و در حدود آبهای آزاد است.

رسانه‌های آمریکایی روز پنجشنبه خبر دادند که به دنبال نزدیک شدن سریع یک قایق تندرو ایرانی به دو کشتی نظامی متعلق به نیروی دریایی آمریکا و یک کشتی کویتی در شمال خلیج فارس در روز چهارشنبه، شناور آمریکایی اقدام به شلیک هشدار کرد.

این دومین برخورد قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هفته جاری با شناورهای نیروی دریایی ایالات متحده در آب‌های خلیج فارس است.

وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه نیز اعلام کرد که چهار قایق تندرو سپاه پاسداران ایران، روز سه شنبه برای یک ناوشکن ایالات متحده آمریکا در آب‌های آزاد و در نزدیکی تنگه هرمز "ایجاد مزاحمت" کرده بودند.

تصویری از روز اول مزاحمت قایق های ایرانی برای ناوشکن آمریکایی در آبهای آزاد

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه برخوردهای اخیر نیروهای گشت دریایی سپاه پاسداران ایران در برابر شناورهای نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس را غیرحرفه‌ای و مخاطره‌آمیز توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری در واشنگتن در پاسخ به پرسشی در این زمینه، با بیان این که نمی‌دانیم انگیزه طرف ایرانی از این اقدامات چه بوده، گفت، "ما این اعمال را غیرحرفه‌ای و مخاطره‌آمیز ارزیابی می‌کنیم."

الیزابت ترودو در ادامه با تاکید بر این که اینگونه اقدامات از نظر ایالات متحده "غیرقابل قبول" هستند، گفت "چنین اعمالی موجب نگرانی است. بی دلیل تنش را بالا می‌برد."

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG