لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

پنتاگون خبر داد: مزاحمت قایق‌های تندروی ایران برای ناوشکن آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز


عکسی از یکی از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس
عکسی از یکی از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس

مقام های نظامی آمریکا می گویند قایق های تندروی ایران برای یک ناوشکن جنگی آمریکا ایجاد مزاحمت کردند.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه سوم شهریور خبر داد چهار قایق تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای یک ناوشکن جنگی ایالات متحده آمریکا در آبهای آزاد و در نزدیکی تنگه هرمز ایجاد مزاحمت کردند.

به گزارش رویترز، این مقام پنتاگون در شرح جزئیات این رویداد گفت روز سه شنبه، قایق ها با سرعت بیش از حد و بدون رعایت عرف بین المللی، به حدود سیصد متری این ناوشکن آمریکایی نزدیک شدند. او این اقدام قایق های سپاه را اقدامی "غیر حرفه ای و ناامن" توصیف کرد.

این مقام وزارت دفاع همچنین گفت: "نزدیکی بیش از حد ایرانی ها وضعیت خطرناک و آزاردهنده را به وجود آورد که می توانست به تنش بیشتر از جمله اقدام این ناوشکن برای دفاع از خودش بیانجامد.

تصویری منتسب به نزدیک شدن قایق های ایرانی به ناوشکن آمریکایی

رویترز گزارش داد، این گارد دریایی سپاه به فعالیت های نیروی نظامی آمریکا در نزدیکی مرز ایران مشکوک شد.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، ناوشکنی که قایق های ایران به آن نزدیک شدند، یواس‌اس نیتز (USS Nitze) نام دارد که ۱۵۵ متر طول آن است و در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. این ناوشکن به نام پل هنری نیتز نامگذاری شد که یکی از مقام های عالیرتبه آمریکا در دوران جنگ سرد بود و به شکل گرفتن سیاست خارجی آمریکا کمک کرد.

مقام پنتاگون درباره رویداد سه شنبه گفت، ناوشکن آمریکایی برای فاصله گرفتن از قایق های ایرانی، مجبور به تغییر مسیر شد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در کشور بحرین در خلیج فارس قرار دارد.

این دومین رویارویی دریایی ایران و آمریکا در ماههای اخیر است. تیرماه امسال هم ناو نیواورلئان در حال عبور از تنگه هرمز بود که پنج شناور ایرانی به آن نزدیک شدند.

۸ ماه بعد از بازداشت ملوان ها

هشت ماه پیش هم تنشی بین نیروهای نظامی ایران و آمریکا رخ داد. ۲۲ دی ماه، ابتدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه توقیف شدند و ۱۰ سرنشین این دو قایق، شامل ۹ مرد و یک زن، به "جزیره فارسی" در سواحل جنوبی ایران منتقل شدند.

بازداشت این ملوان ها تنها دو روز قبل از تاریخ از پیش تعیین شده اجرای توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی بود.

چند ساعت بعد از این بازداشت، در حالیکه رسانه های دولتی ایران پوشش وسیعی از این بازداشت شدگان داشتند، در نهایت آنها آزاد شدند.

این بازداشت و آزادی تنشی جدید بین ایران و آمریکا بود که هرچند با مذاکره مستقیم وزرای خارجه آمریکا و ایران زود حل شد اما تا مدتها واکنش به آن ادامه داشت.

بتازگی ارتش آمریکا برخی از این ملوان ها را بخاطر تخلفات شان مجازات کرده است.

XS
SM
MD
LG