لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

ارتش آمریکا: رفتار ایران در خلیج فارس بدتر شده است؛ مسعود جزایری تکذیب کرد


نشریه آمریکایی هیل که محلی است برای انتشار اخبار سیاسی آمریکا می نویسد افزایش مزاحمت ایران برای کشتی های آمریکایی در خلیج فارس عصبانیت ارتش ایالات متحده و کنگره این کشور را برانگیخته است.

پس از اجرای توافق اتمی بین المللی با ایران در اوایل ژانویه، شمار رویارویی کشتی های ایرانی و آمریکایی در خلیج فارس تقریبا دوبرابر شده است.

هیل می نویسد نیروی دریایی آمریکا دستکم ۳۱ رویارویی با نیروهای دریایی ایران داشته و یک مقام دفاعی آمریکا آنها را "غیرایمن"، "غیرحرفه ای" و یا هردو توصیف کرده است.

این نشریه می گوید شمار دقیق این موارد رویارویی ها بیش از رقم ذکر شده و بیشتر از ۳۰۰ مورد بوده است که الزاما "غیراین و غیرحرفه ای" تشخیص داده نشده و شامل موارد تعقیب کشتی های آمریکایی عبوری و یا عبور و مرور کشتی های ایرانی بدون آنکه سلاح هایشان پوشیده باشند، بوده است.

مقامات نظامی آمریکایی می گویند شکی نیست که این رفتار رو به بدتر شدن است.

ژنرال جوزف وتل، فرمانده ارشد آمریکا در منطقه در پایان اوت گفته بود که به نیروهای ایرانی هشدار داده است "در نهایت اگر همچنان به امتحان کردن ما ادامه دهند ما نیز پاسخ می دهیم و از خود و شرکایمان حفاظت می کنیم."

پیشتر در هفته گذشته گروهی از سناتورهای جمهوریخواه طرحی را معرفی کردند که پرداخت هرگونه پول از سوی دولت آمریکا به ایران از وزارت خزانه داری را منع می کند مگر آن که ایران یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری را که اوایل سال جاری میلادی از آمریکا دریافت پس بدهد.

اما روز یکشنبه، مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سخنان مقامات آمریکایی در مورد رفتار غیرحرفه ای قایق های سپاه در خلیج فارس را رد کرد.

مسعود جزایری که خود از فرماندهان سپاه پاسداران است گفت: "رفتار جمهوری اسلامی ایران در دریاهای آزاد در چارچوب مقررات بین المللی است."

او گفت: "شناورهای جمهوری اسلامی ایران با اشراف کامل بر قوانین و مقررات بین المللی همواره بر اساس استانداردهای تعریف شده عمل می کنند"

نیروهای آمریکایی می گویند ارتش جمهوری اسلامی عمدتا رفتار حرفه ای داشته است و این سپاه پاسداران است که به صورت غیرحرفه ای در خلیج فارس عمل می کند.

اما مسعود جزایری می گوید: "ادعاهای مطرح شده [آمریکایی ها] نه تنها واقعیت ندارد، بلکه ناشی از ترس آنها از اقتدار رزمندگان جمهوری اسلامی ایران است."

مقامات وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته گفتند یک شناور نظامی آمریکایی در روز یکشنبه ۱۴ شهریور ماه (۴سپتامبر) مجبور شد به دلیل نزدیک شدن یک شناور تندرو نظامی ایرانی در خلیج فارس، مسیر خود را عوض کند.

XS
SM
MD
LG