لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

واکنش وزیر دفاع ایران به پنتاگون: فعالیت قایق‌های ایران "طبیعی" است


در پی اعلام "ایجاد مزاحمت" قایق‌های تندروی ایران برای یک ناوشکن جنگی آمریکا، وزیر دفاع ایران اعلام کرد که فعالیت واحدهای دریایی ایران برای نظارت بر شناورهای دیگر "طبیعی" است.

سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع ایران روز پنجشنبه ۴ شهریور در یک نشست خبری به وزارت دفاع آمریکا واکنش نشان داد.

آقای دهقان گفت: "تامین امنیت کشور در دریا و در خلیج فارس به عهده واحدهای دریایی ماست و به طور طبیعی برای نظارت بر تردد و شناورهای بیگانه، این قایق‌ها دائم در حال پایش تحولات هستند و به طور طبیعی این در آب‌های سرزمینی خود ما صورت می‌گیرد."

وزیر دفاع ایران تاکید کرد: "اگر هر شناور بیگانه‌ای وارد آب‌های ما شود به آن‌ها اخطار و اگر تجاوز باشد مقابله می‌کنیم."

این درحالی است که وزارت دفاع آمریکا می‌گوید قایق‌های تندروی ایران برای یک ناوشکن جنگی آمریکا در "آب‌های آزاد" ایجاد مزاحمت کرده‌اند.

روز گذشته یک مقام پنتاگون خبر داد که روز سه شنبه، قایق ها با سرعت بیش از حد و بدون رعایت عرف بین المللی، به حدود سیصد متری ناوشکن آمریکایی نزدیک شدند. او این اقدام قایق های سپاه را اقدامی "غیر حرفه ای و ناامن" توصیف کرد.

این مقام وزارت دفاع همچنین گفت: "نزدیکی بیش از حد ایرانی ها وضعیت خطرناک و آزاردهنده را به وجود آورد که می توانست به تنش بیشتر از جمله اقدام این ناوشکن برای دفاع از خودش بیانجامد."

سال گذشته توقیف دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه و بازداشت ملوانان آمریکایی ممکن بود به تنشی بزرگ میان دو کشور تبدیل شود که با پیگیری وزارت خارجه دو کشور، بحران کنترل شد.

البته تبعات این اقدام تا مدت‌ها ادامه داشت.

به تازگی برخی از این ملوان‌های بازداشت شده در آمریکا مجازات شدند.

XS
SM
MD
LG