لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

"تهدید ایران به شلیک به هواپیمای گشت دریایی آمریکا در خلیج فارس"


یک هواپیمای پی-۸ پوسایدن
یک هواپیمای پی-۸ پوسایدن

ایران تهدید کرده بود که هواپیماهای تجسسی ارتش آمریکا را که اخیرا در نزدیکی مرز ایران در خلیج فارس پرواز می کردند هدف قرار می دهد. شبکه خبری فاکس آمریکا به نقل از سه مقام دفاعی این کشور می گوید این تازه ترین مورد برخوردهای تحریک آمیز میان نظامیان ایران و آمریکا در منطقه است.

در تاریخ دهم سپتامبر هواپیمای "گشت دریایی پی-۸ پوسایدن" با ۹ سرنشین و یک هواپیمای ای.پی-۳ با حدود ۲۴ سرنشین طی عملیات شناسایی به ۱۳ مایلی سواحل ایران در تنگه هرمز و دریای عمان نزدیک شده بودند.

طبق قوانین بین المللی آبهای سرزمینی ایران مانند بقیه کشورهای جهان تا ۱۲ مایل در دریا است.

به نوشته فاکس ارتش ایران به دو هواپیما هشدار داد که اگر مسیر خود را تغییر ندهند ممکن است به آنها شلیک شود.

به گفته سه مقام آمریکایی ارتش این کشور اخطار فوق را نادیده گرفته و به پرواز در فضای هوای بین المللی و نزدیک به قلمرو ایران ادامه داد.

یکی از این سه مقام در جواب به این پرسش فاکس نیوز که "چرا جت های آمریکایی نزدیک به ایران پرواز می کردند؟" گفت: "می خواستیم واکنش ایران را امتحان کنیم."

این مقام نظامی گفت: "شما می توانید به کسی بگویید از حیاطتان برود بیرون، ولی ما در حیاط آن ها نبودیم. این که شما تهدید می کنید که به کسی شلیک کنید، رفتاری حرفه ای تلقی نمی شود."

این مقام نظامی گفت رفتار ایران "غیرحرفه ای" بود. یک مقام دیگر گفت این رویداد "غیرایمن" تلقی نمی شود چرا که طبق گزارش های تازه اطلاعاتی، هیچ موشک انداز ایرانی در آن منطقه نبود.

این تازه ترین رویداد میان ارتش آمریکا و ایران از این دست در منطقه خلیج فارس است.

ماه گذشته قایق های تندروی ایران دستکم در پنج مورد برای کشتی های ارتش آمریکا در خلیج فارس مزاحمت ایجاد کردند. در یکی از این موارد گشت آمریکایی سه شلیک هشدار آمیز کرده است. در یک مورد دیگر قایق ایرانی در صد یاردی ناو آمریکایی توقف کرد و آن را وادار به تغییر مسیر کرد.

هفته گذشته مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سخنان مقامات آمریکایی در مورد رفتار غیرحرفه ای قایق های سپاه در خلیج فارس را رد کرد.

مسعود جزایری که خود از فرماندهان سپاه پاسداران است گفت: "رفتار جمهوری اسلامی ایران در دریاهای آزاد در چارچوب مقررات بین المللی است."

XS
SM
MD
LG