لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

شلیک اخطار ناوشکن آمریکا به قایق های سپاه پاسداران در تنگه هرمز


مقام های پنتاگون می گویند رویارویی قایق های تندروی سپاه و کشتی های آمریکایی افزایش یافته است.
مقام های پنتاگون می گویند رویارویی قایق های تندروی سپاه و کشتی های آمریکایی افزایش یافته است.

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به سوی چهار شناور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز شلیک اخطار داشته است.

دو مقام دفاعی آمریکایی که نخواستند نام آنها فاش شود، روز دوشنبه ۲۰ دی به خبرگزاری رویترز گفتند که این تیرهای اخطار به خاطر بی توجهی شناورهای سپاه صورت گرفته است. براساس این گزارش، مقام های آمریکایی می گویند چهار شناور سپاه با سرعت زیاد به سمت ناوشکن آمریکایی می آمدند و به پیام های رادیویی بی توجه بودند. بعد از ورود این قایق ها به ۸۰۰ متری ناوشکن آمریکایی «می‌هَن»، به سمت قایق های ایرانی منورهای اخطار شلیک شده است.

این ناوشکن آمریکا برای اسکورت دو کشتی آمریکایی در آبهای آزاد منطقه هرمز حضور دارد.

شلیک اخطار ناوشکن آمریکایی ده روز بعد از هشدار جوزف وتل، رئیس مرکز فرماندهی ستاد مشترک ارتش آمریکا صورت می گیرد که نسبت به تحرکات قایق های تندروی سپاه در اطراف ناو های امریکایی هشدار داده بود.

این چندمین بار در یکسال اخیر است که قایق های سپاه به کشتی های آمریکایی نزدیک می شوند. پیشتر در شهریور قایق های تندروی سپاه به فاصله غیر عادی ناو «یو اس اس نیتز» وارد شده بودند که با اعتراض نظامیان آمریکا همراه شده بود. یک روز بعد از این رویداد هم، بعد از نزدیک شدن قایق های تندروی سپاه، به سوی آنها شلیک اخطار صورت گرفته بود.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید که این تیرهای اخطار پس از آن شلیک شد که شناورهای سپاه روز یکشنبه در تنگه هرمز با سرعت زیاد به ۸۰۰ متری ناوشکن آمریکایی آمدند و به پیام‌های رادیویی آن پاسخ ندادند.

هنوز مقام های ایران واکنشی به این رویداد نشان نداده اند.

در حالی برخی مقام های سپاه از افزایش رویارویی قایق های سپاه با ناوهای آمریکایی خبر داده اند، که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا چهارماه پیش در روز های تبلیغات انتخاباتی با اشاره به رویارویی های اخیر قایق های تندروی ایران با ناوهای آمریکایی در خلیج فارس،گفته بود سربازان ایرانی را که اقدام به برای ناوهای آمریکا مزاحمت ایجاد کنند، به ضرب گلوله دور و از آب ها خارج می کنیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG