لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

وزارت خارجه آمریکا: برخورد سپاه در خلیج فارس بی دلیل تنش را بالا می‌برد


الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده عصر پنجشنبه برخوردهای اخیر نیروهای گشت دریایی سپاه پاسداران ایران در برابر شناورهای نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس را غیرحرفه‌ای و مخاطره‌آمیز توصیف کرد.

رسانه‌های آمریکایی پیشتر خبر دادند که به دنبال نزدیک شدن سریع یک قایق تندرو ایرانی به دو کشتی نظامی متعلق به نیروی دریایی آمریکا و یک کشتی کویتی در شمال خلیج فارس در روز چهارشنبه، شناور آمریکایی اقدام به شلیک هشدار کرد.

این دومین برخورد قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هفته جاری با شناورهای نیروی دریایی ایالات متحده در آب‌های خلیج فارس است.

وزارت دفاع آمریکا روز گذشته نیز اعلام کرد که چهار قایق تندرو سپاه پاسداران ایران، روز سه شنبه برای یک ناوشکن ایالات متحده آمریکا در آب‌های آزاد و در نزدیکی تنگه هرمز "ایجاد مزاحمت" کرده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری در واشنگتن در پاسخ به پرسشی در این زمینه، با بیان این که نمی‌دانیم انگیزه طرف ایرانی از این اقدامات چه بوده، گفت، "ما این اعمال را غیرحرفه‌ای و مخاطره‌آمیز ارزیابی می‌کنیم."

الیزابت ترودو در ادامه با تاکید بر این که اینگونه اقدامات از نظر ایالات متحده "غیرقابل قبول" هستند، گفت "چنین اعمالی موجب نگرانی است. بی دلیل تنش را بالا می‌برد."

وی همچنین در این باره که آیا این دو حادثه در کانال ارتباطی دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن مطرح شده است یا خیر، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران در واکنش، با بیان این که تامین امنیت کشور در خلیج فارس "بطور طبیعی" بر عهده واحدهای گشت دریایی ایران است، گفت "اگر هر شناور بیگانه‌ای وارد آب‌های ما شود، به آنها اخطار، و اگر تجاوز باشد، مقابله می‌کنیم."

سال گذشته توقیف دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه پاسداران و بازداشت ۱۰ سرنشین آنها، ممکن بود به تنش بزرگی میان تهران و واشنگتن تبدیل شود، که با پیگیری وزیران خارجه دو کشور، حل و فصل شد.

XS
SM
MD
LG